Zdaniem agencji ratingowej Brexit i negocjacje z nim związane mogą poważnie zaszkodzić wzrostowi gospodarczemu Wielkiej Brytanii.

Moody’s, jedna z wielkich i wpływowych agencji ratingowych, zmniejszyła wczoraj rating Wielkiej Brytanii do Aa2 z poziomu Aa1. Zdaniem ekspertów agencji, proces opuszczania Unii Europejskiej powoduje niepewność gospodarczą.

W reakcji na obniżenie ratingu rząd Wielkiej Brytanii oświadczył, że oceny agencji były „przestarzałe” – podała brytyjska BBC.

ZOBACZ TAKŻE: Agencja ratingowa S&P obniży rating Zjednoczonego Królewstwa

Inne duże agencje ratingowe, Fitch i Standard & Poor’s zmieniły rating Wielkiej Brytanii jeszcze w 2016 roku. S & P zmniejszył wówczas ocenę brytyjskiej zdolności kredytowej z AAA na AA, a Fitch z AA+ do AA.

Korzystasz z portalu Kresy.pl
Wspieraj nas regularnie.

Moody’s w uzasadnieniu decyzji wskazał na wzrost napięć politycznych i gospodarczych w Wielkiej Brytanii. Podkreślił, że brytyjski rząd zwiększył wydatki w kilku dziedzinach, m.in. w służbie zdrowia i opiece społecznej. Zdaniem ekspertów agencji, przychody państwa prawdopodobnie ich nie zrekompensują.

Dodano także, że Brexit będzie dominował w pracach legislacyjnych, co może utrudnić radzenie sobie z innymi poważnymi wyzwaniami gospodarczymi. Zaznaczano również, że negocjowanie nowej umowy o wolnym handlu potrwa kilka lat, co będzie dodatkowo przedłużać niepewność w biznesie.

Moody’s zmienił także ocenę długoterminowych trendów ratingu ze stabilnego, na negatywny.

Kresy.pl / tvn24bis.pl / bbc.com

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz