Zdaniem agencji ratingowej Brexit i negocjacje z nim związane mogą poważnie zaszkodzić wzrostowi gospodarczemu Wielkiej Brytanii.

Moody’s, jedna z wielkich i wpływowych agencji ratingowych, zmniejszyła wczoraj rating Wielkiej Brytanii do Aa2 z poziomu Aa1. Zdaniem ekspertów agencji, proces opuszczania Unii Europejskiej powoduje niepewność gospodarczą.W reakcji na obniżenie ratingu rząd Wielkiej Brytanii oświadczył, że oceny agencji były „przestarzałe” – podała brytyjska BBC.

ZOBACZ TAKŻE: Agencja ratingowa S&P obniży rating Zjednoczonego Królewstwa

Inne duże agencje ratingowe, Fitch i Standard & Poor’s zmieniły rating Wielkiej Brytanii jeszcze w 2016 roku. S & P zmniejszył wówczas ocenę brytyjskiej zdolności kredytowej z AAA na AA, a Fitch z AA+ do AA.

Podoba Ci się ta strona?
Wesprzyj nas.

Moody’s w uzasadnieniu decyzji wskazał na wzrost napięć politycznych i gospodarczych w Wielkiej Brytanii. Podkreślił, że brytyjski rząd zwiększył wydatki w kilku dziedzinach, m.in. w służbie zdrowia i opiece społecznej. Zdaniem ekspertów agencji, przychody państwa prawdopodobnie ich nie zrekompensują.

Dodano także, że Brexit będzie dominował w pracach legislacyjnych, co może utrudnić radzenie sobie z innymi poważnymi wyzwaniami gospodarczymi. Zaznaczano również, że negocjowanie nowej umowy o wolnym handlu potrwa kilka lat, co będzie dodatkowo przedłużać niepewność w biznesie.

Moody’s zmienił także ocenę długoterminowych trendów ratingu ze stabilnego, na negatywny.

Kresy.pl / tvn24bis.pl / bbc.com

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz