Adam Bodnar porównał Polaków do oswojonych zwierząt

W piątek 22 października w Getyndze odbyła się uroczystość wręczenia nagrody Dialogpreis przyznawanej przez Federalny Związek Towarzystw Polsko-Niemieckich. Nagrodę otrzymał były Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. W swoim przemówieniu porównał Polaków do oswojonych zwierząt.

W piątek 22 października Adam Bodnar, otrzymał nagrodę Dialogpreis przyznawaną przez Federalny Związek Towarzystw Polsko-Niemieckich. W swoim przemówieniu porównał Polaków do oswojonych zwierząt.

“Polska kultura prawna i przemiany po 1989 roku zostały zainspirowane i były wspierane przez niemiecką myśl prawniczą. Na tym opierało się konstruowanie w Polsce nowoczesnego państwa prawa, mechanizmów ochrony praw człowieka i demokracji. Na tym opieraliśmy naszą integrację europejską” – mówił. “Ale to powoduje, po stronie mentora, także szczególną odpowiedzialność. Jak w przypowieści z “Małego Księcia”. Jeśli oswoi się zwierzątko, to nie można go później porzucić” – kontynuował.

Zobacz też: Bodnar dla niemieckich mediów: UE powinna być bardziej stanowcza względem Polski

“Mam na myśli odpowiedzialność za to, aby rzetelnie, a tym samym także krytycznie oceniać sytuację w Polsce. Czy doświadczenia historyczne nie stały się po prostu wygodną wymówką, aby nic nie mówić?” – pytał podczas przemówienia.

Zobacz też: Bodnar broni tzw. tęczowych piątków w szkołach

“Pojawia się także ton: przymknijmy oko na nadużycia, bo biznes na nas naciska, aby uruchomić jak najszybciej polskie środki z Krajowego Planu Odbudowy. Czy to jest przejaw odpowiedzialności za całą Unię Europejską, jako wspólnoty opartej na wartościach?” – pytał.

“Aktualny kryzys w Polsce już teraz oznacza wiele złego dla Polaków, sędziów, prokuratorów, działaczy społecznych. Ale on może stać się także zarzewiem kryzysu egzystencjalnego dla Unii Europejskiej. Właśnie ze względu na tragiczne doświadczenia historyczne, właśnie na Niemcach i na Republice Federalnej Niemiec spoczywa szczególna odpowiedzialność za przyszłość Unii Europejskiej – całej Europy, w tym państw na wschód od dawnej Żelaznej Kurtyny” – zakończył Adam Bodnar.

Wypowiedź Bodnara nie spodobała się internautom. “Tacy ludzie jak Adam Bodnar powinni mieć zakaz piastowania jakiejkolwiek publicznej funkcji”.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply