Sąd Najwyższy podczas piątkowego posiedzenia uznał, że Dariusz Barki został legalnie powołany na urząd Prokuratora Krajowego przez ówczesnego Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobrę. Adam Bodnar oznajmił, że „neosędziowie” chcą zablokować proces rozliczeń.

Sąd Najwyższy uchwałą z dnia 27 września bieżącego roku uznał, że Dariusz Barki w legalny sposób został przywrócony do służby w 2016 r. i tym samym mógł zostać powołany na urząd Prokuratora Krajowego.

Sąd Najwyższy poinformował, że zagadnienie prawne zostało sformułowane w sprawie zainicjowanej zażaleniem na postanowienie asesora Prokuratury Rejonowej o umorzeniu dochodzenia w sprawie dotyczącej nienależytego wykonywania obowiązku alimentacyjnego. Zaskarżone postanowienie zostało wydane przez asesora Prokuratury Rejonowej, powołanego przez Prokuratora Krajowego Dariusza Barskiego działającego z upoważnienia Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry.

Dlatego też do sądu pytający podniósł, że w dniu 12 stycznia 2024 r. na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości opublikowano informację o uznaniu przez Prokuratora Generalnego Adama Bodnara przywrócenia prokuratora Dariusza Barskiego do służby czynnej w 2016 r. na podstawie art. 47 § 1 i 2 przepisów wprowadzających ustawę Prawo o prokuraturze, za akt dokonany z naruszeniem prawa, wobec epizodycznego charakteru tego przepisu. W świetle tego stanowiska, pojawiła się wątpliwość, czy Prokurator Dariusz Barski został skutecznie powołany w 2016 r na urząd Prokuratora Krajowego i czy był w związku z tym uprawniony do skutecznego powołania asesora, który wydał zaskarżone zażalenie. W efekcie, pojawiła się wątpliwość, czy asesor ten był osobą uprawnioną do wydania postanowienia, które zostało zaskarżone.

W związku z tym SN podjął uchwałę, w której uznał, że wspomniane wyżej przepisy nie mają charakteru epizodycznego oraz nie zawierają ograniczenia temporalnego dotyczącego ich obowiązywania. Mają one charakter ustrojowy i obowiązują nadal, do czasu ewentualnego wyeliminowania w sposób przewidziany prawem. Oznacza to, że prokurator pozostający w stanie spoczynku w dniu wejścia w życie wyżej wymienionej ustawy może wrócić na swój wniosek na ostatnio zajmowane stanowisko lub stanowisko równorzędne. Zgodnie z uchwałą SN uznał, że Dariusz Barski został powołany legalnie na stanowisko Prokuratora Krajowego.

Do sytuacji odniosła się Prokuratura Krajowa, która w oświadczeniu oznajmiła, że publikacja SN nie jest stanowi uchwały w rozumieniu art. 441 kpk. Ponadto, stanowisko to nie wywołuje skutków prawnych, ponieważ, jak informuje Prokuratura, zostało ono podjęte przez osoby nieuprawnione. Urząd zaznacza, że w kwestii skuteczności powrotu ze stanu spoczynku Dariusza Barskiego zostały natomiast wydane orzeczenia przez sądy w prawidłowo, według Prokuratury,  powołanych składach  w Sądzie Okręgowym w Szczecinie i Sądzie Apelacyjnym w Szczecinie, które uznały, że powrót Dariusza Barskiego ze stanu spoczynku był nieskuteczny.

Prokuratura zaznacza, że sędziowie wyznaczeni do rozpoznania sprawy zostali Zbigniew Kapiński, Marek Siwek oraz Igor Zgoliński, zostały powołane do pełnienia urzędu  w wyniku wadliwej procedury. Chodzi o wniosek Krajowej Rady Sądownictwa ukształtowanej w trybie określonym ustawą z dnia 8 grudnia 2017 r. Prokuratura krajowa zaznacza, że nie mają waloru bezstronności oraz przymiotu niezawisłości, a co za tym idzie SN z ich udziałem nie ma statusu Sądu niezależnego w rozumieniu art. 45, 173 i 178 Konstytucji RP oraz art. 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i art. 47 Karty Praw Podstawowych.

Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny Adam Bodnar stwierdził, że „neosędziowie” bronią własnych stanowisk i chcą zablokować proces rozliczeń.

„Neosędziowie SN bronią własnych stanowisk i upolitycznienia wymiaru sprawiedliwości. Chcą zablokować proces rozliczeń. Dzisiejsze stanowisko trzech neosędziów nie jest uchwałą Sądu Najwyższego i nie jest wiążące. Nie zejdę z obranej drogi przywracania obywatelom niezależnego sądownictwa i prokuratury” – Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar.

Przypomnijmy, 12 stycznia Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar ogłosił, że sprawujący stanowisko Prokurator Krajowy Dariusz Barski został powołany nielegalnie. Resort Bodnara twierdzi, że Barski od 2010 roku pozostaje w stanie spoczynku i stąd nie może sprawować tej funkcji. Został przywrócony do służby czynnej w 2022 roku przez ówczesnego ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, Zbigniewa Ziobro, który dodatkowo przekazał mu większość uprawnień szefa resortu sprawiedliwości. Miało to jednak nastąpić to na podstawie nieobowiązujących przepisów. Minister Bodnar oświadczył, że tym samym przejmuje jego obowiązki.

Do Rzeczy opublikowało 13 stycznia nagranie z Prokuratury Krajowej, Prokurator Generalni i Minister Sprawiedliwości twierdził na nim, że podstawą do powołania nowego Prokuratora Krajowego jest “decyzja Pana premiera Donalda Tuska”.

“Pana działania są bezprawne i noszą znamiona popełnienia przestępstwa” – mówił ministrowi zastępca Prokuratora Generalnego Robert Hernand. “W jaki sposób został powołany nowy Prokurator Krajowy? Jaką decyzja? Na jakiej podstawie?” – pytał.

“Został powołany mocą decyzji Pana premiera Donalda Tuska” – odpowiedział zakłopotany minister. Dodał, że odwołanie nastąpiło na podstawie art. 47.

“Uprzejmie informuję, że pańska decyzja jest bezprawna i nosi znamiona podwójnego przestępstwa, ponieważ absolutnie ten przepis nie ma zakresu obowiązywania. W każdym czasie pan prokurator mógł powrócić ze stanu spoczynku do stanu czynnego. Pana decyzja jest bezprawna i ma charakter uznaniowy, więc pan Prokurator Krajowy jest nadal Prokuratorem Krajowym” – odpowiedział Hernand.

Natomiast zastępcy Prokuratora Generalnego skierowali list do Przewodniczącej Komisji Europejskiej i Europarlamentarzystów, w którym wskazali, że w ostatnich latach przedstawiciele Komisji Europejskiej wielokrotnie zwracali uwagę na kwestie związane z przestrzeganiem praworządności w Polsce, natomiast jak przekonują Komisja milczy w sytuacji gdy ta praworządność jest ostentacyjnie łamana.

Zastępcy określili działania Bodnara “zamachem na jedną z najważniejszych instytucji w państwie”. Ich zdaniem prowadzi to do chaosu i paraliżuje funkcjonowanie instytucji w okresie napiętej sytuacji międzynarodowej, gdy przedmiotem ważnych postępowań są akty sabotażu i działalność obcych wywiadów.

sn.pl/gov.pl/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz