27 czerwca 2021 roku w Tarnogrodzie uczczono 78. rocznicę wysiedlenia mieszkańców miasta i gminy Tarnogród. Obchody rozpoczęły się od złożenia wiązanek kwiatów przy pomniku na rynku w Tarnogrodzie przez delegacje z urzędów, placówek oświatowych i instytucji.

Kwiaty złożyli: Burmistrz Tarnogrodu wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej i Radnym RM, delegacje Miejskiej Biblioteki Publicznej, Tarnogrodzkiego Zakładu Komunalnego, Szkoły Podstawowej im. Marii Curie – Skłodowskiej w Tarnogrodzie, Szkoły Podstawowej w Woli Różanieckiej, Środowiskowego Domu Samopomocy oraz profesor Adam Kulczycki. Następnie zebrani udali się do kościoła, gdzie została odprawiona uroczysta Msza Święta. Po nabożeństwie uczestnicy przeszli do Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury, gdzie Dyrektor TOK, Renata Ćwik i Burmistrz Tarnogrodu, Paweł Dec, wraz z gościem, prof. Adamem Kulczyckim, otworzyli wystawę Niedokończone Msze Wołyńskie. Martyrologium duchowieństwa wołyńskiego – ofiar zbrodni nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej. Profesor wprowadził w tematykę ekspozycji. Opowiada ona o tragicznym wycinku historii polskiego narodu, o okrutnych, dramatycznych  wydarzeniach, które rozegrały się na Wołyniu w 1943 r., a swoje apogeum miały 11 lipca 1943 roku (tzw. Krwawa Niedziela na Wołyniu). Ukraińska Powstańcza Armia zaatakowała katolickie świątynie. Ginęli zgromadzeni w nich wierni i duchowni. Ekspozycja Niedokończone Msze Wołyńskie… powstała, aby uczcić pamięć kapłanów, którzy okrutną śmiercią zakończyli wtedy życie.

Po otwarciu wystawy zebrani zostali zaproszeni na prelekcję wykładowcy akademickiego, działacza i publicysty kresowego, prof. dr. Adama Kulczyckiego, zatytułowaną: Wołyń’43. Walka o pamięć – walka o Polskę. W 78.rocznicę banderowskiego ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Polakach na Wołyniu, w Galicji Wschodniej (Małopolsce Wschodniej) i na Lubelszczyźnie. Profesor mówił też o książce Nie zabijaj. Nacjonalizm i ludobójstwo na Kresach wobec Kościoła, etyki chrześcijańskiej i zasad humanizmu, której jest autorem wraz z prof. Włodzimierzem Osadczym. Publikacja omawia zagadnienie ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej w trzech ujęciach: teoretyczno-filozoficznym, opisu faktów historycznych oraz odniesienia do współczesności. Zainteresowani mogli zakupić tę książkę na stoisku przed ośrodkiem kultury.

Pod namiotem przy budynku TOK-u udostępniono mieszkańcom wydawnictwa lokalne Tarnogrodzkiego Towarzystwa Regionalnego, czasopisma i kartki pocztowe z zabytkami Tarnogrodu. Odwiedzający mogli zabrać interesujące ich pozycje do poczytania w domu. Były również kartki pocztowe z Tarnogrodem, które były chętnie zabierane z myślą o wysłaniu do rodziny i znajomych. Tarnogrodzkie Towarzystwo Regionalne oraz Szkolny Klub Wolontariatu działający przy szkole podstawowej w Tarnogrodzie przygotowały konkurs związany z miejscami pamięci w naszym mieście, którego każdy uczestnik otrzymał nagrodę.

Zobacz także: Wykład „Wołyń’43: Walka o pamięć – walka Polskę” w Tarnogrodzie

Na placu przy Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury można było obejrzeć ekspozycję aut przygotowaną przez firmę Euro – Car Sp. z o.o. Zamość.

Organizatorami wydarzenia byli: Burmistrz Tarnogrodu, Tarnogrodzkie Towarzystwo Regionalne, Tarnogrodzki Ośrodek Kultury. Patronat i sponsorzy: Gazeta Parlamentarna, Katolickie Radio Zamość, Euro Car Sp. z o.o. w Zamościu, Nadleśnictwo Biłgoraj, Krajowa Spółka Cukrowa S.A., Gold Sun Czysta Energia, Burmistrz Tarnogrodu, Tarnogrodzkie Towarzystwo Regionalne,TVP3 Lublin, Kresy.pl, Niedziela, Bilgoraj.com.pl.

Wystawę Niedokończone Msze Wołyńskie… można obejrzeć w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury do 9 lipca 2021 roku. Zapraszamy!

Tarnogrodzki Ośrodek Kultury

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz