W niedzielę 39 chińskich samolotów wojskowych naruszyło strefę identyfikacji obrony powietrznej (ADIZ) Tajwanu – przekazał tajwański resort obrony.

Resort obrony Tajwanu podał, że wśród 39 samolotów chińskiej armii znalazły się 34 myśliwce, cztery samolot walki radioelektronicznej, a także jeden bombowiec. W odpowiedzi na naruszenie ADIZ, Tajwan poderwał własne samoloty wojskowe.

Tajwan od miesięcy skarży się na naruszenia ADIZ przez chińskie siły powietrzne, zwykle w południowo-zachodniej części, w pobliżu kontrolowanych przez siebie wysp Pratas.

Aktywność militarna Pekinu w regionie doprowadziła do zwiększenia napięć z Waszyngtonem, który także zwiększył swoją obecność wojskową w regionie Indo-Pacyfiku.

W listopadzie 2021 roku armia Chin niemal codziennie wysyłała samoloty lub małe grupy samolotów do tajwańskiej ADIZ.

Pod koniec listopada 27 chińskich samolotów wojskowych naruszyło strefę identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu. Także na początku listopada ubiegłego roku 16 chińskich myśliwców wleciało do tajwańskiej Strefy Identyfikacji Obrony Powietrznej (ADIZ). W październiku ub. roku chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza wysłała około 150 samolotów bojowych do strefy obrony powietrznej podczas trwających kilka dni manewrów.

Uznawana przez małą część państw Republika Chińska na Tajwanie jest dziedzictwem chińskiej wojny domowej. Gdy nacjonalistyczny przywódca Chin Czang Kaj-szek przegrał walkę z komunistami Mao Zedonga, którzy 1 października 1949 proklamowali powstanie Chińskiej Republiki Ludowej, w grudniu tegoż roku roku resztki sił nacjonalistycznych ewakuowały się na Tajwan. Tam, korzystając z osłony USA, funkcjonowały one dalej jako Republika Chińska, początkowo ciesząca się międzynarodowym uznaniem.

W 1971 ChRL zajęła jej miejsce w Organizacji Narodów Zjednoczonych. Od tego czasu większość państw świata uznaje ją za jedyne państwo chińskie. Nawet wspierające tajwańskie struktury Stany Zjednoczone uznają formalną jedność państwowości chińskiej. Jednak ówczesny sekretarz stanu Mike Pompeo w listopadowym wywiadzie dla jeden z rozgłośni radiowych stwierdził, że „Tajwan nie był częścią Chin”. Pompeo zdecydował w styczniu 2021 roku o odwołaniu ograniczeń dla dyplomatów USA na kontakty z przedstawicielami władz na Tajwanie.

Zobacz także: Chiny zagroziły Australii „potężnym atakiem”

dw.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply