Bawarska CSU próbowała włączyć do uchwały odniesienie do Karty niemieckich wypędzonych.

Bawarska CSU próbowała włączyć do uchwały wzmiankę o Karcie niemieckich wypędzonych.

Deputowani z partii Zieloni nie zgodzili się na włączenie tego typu odniesienia, a CSU nie zrezygnowała ze swojego pomysłu. Z tego powodu SPD zdjęła ten punkt z porządku obrad.

Dietmar Nietan, posł-sprawozdawca w sprawie uchwały stwierdził, że SPD i Zieloni nie zgodzą się na przyjęcie uchwały, która “mogłaby być negatywnie odebrana w Polsce”jako “próba rewizji historii“.

Następnym możliwym terminem przyjęcia uchwały “Pojednanie, Partnerstwo, Współpraca – 25 lat Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy” to 23 czerwca. Oznacza to, że, nie zostanie ona przyjęta przed zaplanowaną na 16-17 czerwca wizytą prezydenta Andrzeja Dudy ani przed mającymi odbyć się 22 czerwca konsultacjami międzyrządowymi.

Uchwała miała mówić m.in o znaczeniu współpracy polsko-niemieckiej dla pozytywnego rozwoju Unii Europejskiej. Miała zachęcać do rozwoju współpacy w kwestiach bezpieczeństwa europejskiego, rozwoju infrastruktury komunikacyjnej między obu krajami. Opowiadała się za silniejszym wsparciem organizacji aktywnych w kontaktach między społeczeństwami obywatelskimi oraz współpracą w sprawie energetyki.

Dietmar Nietan z SPD swierdził: “Uchwała nie zawiera wielu nowych pomysłów, lecz podkreśla, że chcemy zacieśniać dwustronne relacje i dążyć do koordynowania działań“.

Uchwały tego typu były przyjmowane z okazji kolejnych okrągłych rocznic Traktatu. Głosowały za nim wspólnie koalicje rządowe i partie opozycjne. Były uchwalane m.in. pięć i dziesięć lat temu.

Karcie niemieckich wypędzonych uchwalona została 5 sierpnia 1950 roku w Stuttgarcie. Stanowi ona rodzaj aktu założycielskiego przez członkostwa ziomkostw. W dokumencie wysiedleni Niemncy wyrzekali zemsty i odwetu oraz zobowiązali się do budowy zjednoczonej Europy. Według krytyków karty taka “rezygnacja z zemsty” pięć lat po wojnie jest co najmniej nie na miejscu. Według historyków tym dokumentem niemieccy wypędzeni zaliczyli się sami do “najbardziej doświadczonych cierpieniem tych czasów”. W karcie nie pada słowo “pojednanie”, jedynie sformułowanie “rezygnacja z zemsty i odwetu”.

kresy.pl / polskieradio.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. azar
    azar :

    Niecodziennego przemówienia mieli okazję wysłuchać posłowie do parlamentu Branderburgii. Poseł konserwatywnej partii Alternative fur Deutschland zwrócił się do zgromadzonych poprzez wymienienie 60 tożsamości płciowych, które uznają środowiska LGBT i… administracja Facebooka. Przemówienie było odpowiedzią na propozycję Zielonych, aby zapewnić “równość” i walczyć z dyskryminacją wszelkich tożsamości płciowych….. http://prostozmostu.net/news/srodowiska-lgbt-podsumowane-w-dwie-minutywideo

  2. kojoto
    kojoto :

    Destrukcyjne działanie niemieckich lewaków dla Europy to jedno, a buta i agresja niemieckich szowinistów z tzw “ziomkostw” to druga nie mniej groźna sprawa. Bardzo znamienna i istotna informacja. Dziwi brak komentarzy po za Azarem.