Pracownia Ariadna przeprowadziła na zlecenie portalu Wirtualna Polska sondaż w którym zapytała Polaków między innymi o ocenę Marszu Niepodległości.

Większość respondentów oceniła marsz organizowany corocznie w Warszawie przez narodowców pozytywnie. 18 proc. pytanych określiło swój stosunek do Marszu Niepodległości jako „zdecydowanie pozytywny”, a 25 proc. jako „raczej pozytywny”, co daje łącznie 43 proc. popierających manifestację. To grupa większa niż przeciwnicy Marszu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W sondażu Ariadny negatywny stosunek do marszu narodowców wyraziło 22 proc. pytanych. 11 proc. określiło go jako „zdecydowanie negatywny”, taka sama proporcja respondentów wybrała odpowiedź „raczej negatywny”. 35 proc. respondentów odpowiedziało na pytanie o swój stosunek do Marszu Niepodległości „trudno powiedzieć”.

Wirtualna Polska opublikowała też wyniki sondażu w elektoratach Prawa i Sprawiedliwości oraz Koalicji Obywatelskiej. Wyniki są zdecydowanie odmienne. O ile wśród zwolenników partii rządzącej 65 proc. określiło swój stosunek do MN jako pozytywny, a tylko 13 proc. jako negatywny, o tyle wśród sympatyków liberalnej opozycji przeważali już przeciwnicy manifestacji organizowanej przez narodowców. Wśród wyborców KO 28 proc. ustosunkowało się do MN pozytywnie, a 42 proc. negatywnie.

Ariadna zapytała też Polaków czy uważają świętowanie Narodowego Dnia Niepodległości za ważne. 28 proc. respondentów odpowiedziało, że „zdecydowane tak”, 34 proc. „raczej tak”, 15 proc. „raczej nie”, a 5 proc., że „zdecydowanie nie”. 18 proc. wybrało opcję „trudno powiedzieć”.

Także w przypadku odpowiedzi na to pytanie zauważalna jest różnica między elektoratami dwóch głównych sił politycznych. Świętowanie 11 listopada jest ważne dla 84 proc. wyborców PiS. Odmiennego zdania jest 7 proc. zwolenników partii rządzącej. Natomiast wśród wyborców za ważne świętowanie rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uznało 62 proc. respondentów natomiast 27 proc. było przeciwnego zdania.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Marsz Niepodległości to manifestacja organizowana corocznie od 2010 r. przez Młodzież Wszechpolską i Obóz Narodowo-Radykalny. Już po trzech latach Marsz zaczął gromadzić po kilkadziesiąt tysięcy uczestników. W zeszłym roku ich liczba sięgnęła 250 tys.

Czytaj także: Obywatele RP usiłowali zablokować Marsz Niepodległości [+VIDEO/+FOTO]

wp.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz