Po raz kolejny bieg poświęcony żołnierzom powojennego podziemia antykomunistycznego obył się także Wilnie. Jego organizatorem było koło Związku Polaków na Litwie – Wileńska Młodzież Patriotyczna.

W organizowanym przez WMP Biegu Tropem Wilczym wzięło udział 288 osób. Tym samym Wilno było kolejnym obok 333 polskich miast, w którym oddano hołd żołnierzom wyklętym. Jak relacjonuje czołowy polski portal na Litwie, L24.pl, duży mróz zmniejszył spodziewaną liczbę uczestników.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Patronem biegu, który odbył się w wileńskim parku Zakret, był Sergiusz Kościałkowski – jeden z ostatnich żołnierzy polskiego podziemia poakowskiego na Wileńszczyźnie. Kościałkowski zginął w 1945 r. w walce z NKWD, spoczywa na cmentarzu na Rossie.

Uczestnicy wileńskiego biegu mogli wybrać dystanse:  10 km oraz nordic walking na dystansie 10 km, 5 km i 1963 metrów. Ten ostatni dystans odwoływał się oczywiście do roku w którym zginął ostatni z żołnierzy wyklętych – Józef Franczak „Lalek”. Do wyboru był jednak także nordic walking na dystansie 5 km.

Swoim patronatem objęła imprezę Ambasada RP. W parku Zakret pojawiła się ambasador Urszula Doroszewska. W biegu wzięło udział wielu harcerzy. Byli także żołnierze litewskiej armii, którzy prezentowali swój sprzęt wojskowy. Dawne Wojsko Polskie rekonstruowali natomiast członkowie Wileńskiego Klubu Rekonstrukcji Historycznej Garnizon Nowa Wilejka.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Hasło do startu dał uczestnikom biegu przedstawiciel środowiska kombatantów Armii Krajowej na Litwie, porucznik Edward Klonowski. W biegu na 1963 m zwyciężyli Dominika Jakowicz i  Vitalij Kotovas. Na 5 km najlepsi byli Julia Jaczun i Robert Bartusewicz. Na najdłuższym dystansie wygrali Jarosław Siemaszko i Aurelija Vaciukeviciute. Natomiast w nordic walking triumfowali Halina Kałmyk i Damian Smus.

Bieg Tropem Wilczym odbył się w Wilnie już po raz czwarty.

l24.lt/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    dls Maverick :

    Gloryfikacja osob dokonujacych mordow w czasie dzialan wojennych czy powojennych jest nieetyczne a przede wszystkim niechrzescijanskie (VII Przykazanie) -bez usprawiedliwienia jakie te mordy mialy podloze polityczne. A jaka jest roznica pomiedzy UPA a NSZ? Zadna, nacjonalisci, jedni i drudzy mordowali polskich i radzieckich zolnierzy.