31 sierpnia Centralna Komisja Wyborcza Mołdawii odmówiła rejestracji grup inicjatywnych Vasile Boli i Ludmiły Korsun, uniemożliwiając im ubieganie się o stanowisko prezydenta kraju.
Wybory prezydenckie odbędą się w październiku. 31 sierpnia, w ostatnim dniu rejestracji grup inicjatywnych – pierwszego etapu wystawiania kandydatury, Centralna Komisja Wyborcza Mołdawii odmówiła jej dwojgu politykom – Vasile Boli i Ludmile Korsun. Zarejestrowała natomiast grupy inicjatywne innych kandydatów: Valetiny Borodaki, Avelina Tabarci i Vasile Tarleva.
W przypadku Boli i Korsun było to już drugie podejście do rejestracji. W przypadku Korsun Komisja uznała, że w niedostatecznym stopniu zna ona język urzędowy kraju – rumuński. Natomiast w przypadku Boli stwierdziła, że nie może on zarejstrować grupy inicjatywnej jako kandydat niezależny, skoro powołuje się na poparcie bloku politycznego, co prawda niezarejestrowanego.
Zwolennicy dwojga polityków już krytykują decyzje CKW jako motywowane politycznie obliczone na niedopuszczenie do wyborów polityków prezentujących poglądy prorosyjskie.
Korsun przez wiele lata mieszkała w Rosji, gdzie była przewodniczącą Federalnej Narodowo-Kulturalnej Autonomii Mołdawian – czołowej organizacji społecznej mającą reprezentować tę narodowość. „Moje pojawienie się w polityce jest krokiem świadomym, odpowiedzialnym, przemyślanym i absolutnie wyważonym. Nie jestem teoretykiem, jestem praktykiem. […] Obserwując, dokąd zmierza republika, nie mogę stać z boku” – mówiła o swoim powrocie do ojczyzny Korsun.
Z kolei Bola określał się jako reprezentant koalicji “Zwycięstwo”. To koalicja założona przez polityków zdelegalizowaej partii Șor, partii “Odrodzenie”, “Alternatywna siła ratunku Mołdawii”, “Szansa” i “Zwycięstwo”. Koalicja ta została zawiązana na kwietniowym zjeździe w Moskwie. Władze Modławii uznają ją za powiązaną z Ilanem Șorem, politykiem skazany w kraju za udział w największej aferze finansowej w historii Mołdawii, który uciekł do Izraela i traktują jak grupę przestępczą.
Jeszcze w kwietniu mołdawscy fukncjonariusze przeprowadzili wobec działaczy “Zwycięstwa” 150 rewizji, głównie na lotnisku w Kiszyniowie, po otrzymaniu informacji o zamiarze przemytu przez zwolenników nowego bloku znacznych sum gotówki. Działania te były kontynuowane. W czerwcu kierownictwo Parlementu Mołdawii nałożyło na siedmiu parlamentarzystów sympatyzujących ze “Zwycięstwem” karę zakazu uczestnictwa w obradach.
W Mołdawii trwa postępowanie sądowe przeciw szefowej władz autonomicznego regionu Gagauzji Jewgienii Hucuł, która również była powiązana z partią Șor.
newsmaker.md/kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!