Zatrzymania prorosyjskich działaczy w Mołdawii

We wtorek mołdawscy funkcjonariusze dokonali na stołecznym lotnisku zatrzymania aktywistów prorosyjskiego ruchu politycznego. Miało dojść do utarczek.

Aktywiści wracali z Moskwy, gdzie brali udział w posiedzeniu koalicji “Zwycięstwo” jaka została sformowana w kwietniu. Zostali zatrzymani przez strażników granicznych za “prowokacje” i “agresywne zachowanie”. Przez kilka godzin byli przetrzymywani w strefie transferowej, a wobec jednej osoby funkcjonariusze sporządzili protokół w sprawie popełnienia czynu o cechach chuligaństwa, jakim miało być jej agresywne zachowanie wobec strażników, podał miejscowy portal Newsmaker.md.

W kwietniu w Moskwie zebrali się przedstawiciele partii sprzeciwiających się prozachodniemu kursowi obecnych władz Mołdawii. Na zjeździe obecni byli politycy zdelegalizowaej partii Șor, partii “Odrodzenie”, “Alternatywna siła ratunku Mołdawii” “Szansa” i “Zwycięstwo”. Dwie pierwsze zdołały wprowadzić swoich kandydatów do parlamentu w w wyborach z 2021 r. Na kogresie obecny był także biznesmen Ilan Șor, na co dzień mieszkającym w Izraelu z powodu wyroku więzienia, jaki ciąży na nim w ojczyźnie.

Do zebranych dołączyła szefowa władz wykonawczych autonomicznego regionu Gagauzji Jewgienija Hucuł i przewodniczący regionalnego parlamentu Dmitrij Konstantinow. Władze Gagauzji, której mieszkańcy prezentują zdecydowanie prorosyjskie nastawienia, od prawie roku są w ostrym konflikcie z mołdawskimi władzami centralnymi.

W czasie moskiewskiego zjazdu ogłoszono powołanie koalicji “Zwycięstwo”, która najpewniej wystawi wspólnego kandydata na prezydenta, którego wybory odbędą się w Mołdawii 20 października. Jednocześnie z nimi w kraju odbędzie się referendum w sprawie przystąpienia do Unii Europejskiej. Koalicjanci zdecydowanie się tamu przeciwstawiają, chcą natomiast wstąpienia Mołdawii do Eurazjatyckiego Związku Gospodarczego animowanego przez Moskwę.

W niedzielę w Moskwie odbywał się kolejny zjazd koalicji “Zwycięstwo”.

Do wtorkowego incydentu na lotnisku odniosła się Marina Tauber, niezależna deputowana Parlamentu Mołdawii. Twierdzi ona, że ​​„grupa uczestników zjazdu bloku politycznego „Zwycięstwo” po powrocie do domu została zatrzymana na kilka godzin na lotnisku. Ludzie nie byli wpuszczani przez około cztery godziny, celowo tworzono sytuację stresu i niepewności, wyśmiewając kobiety i osoby starsze”.

Przewodniczący mołdawskiego parlamentu Igor Grosu zasugerował wcześniej, że w stosunku do polityków, którzy wzięli udział w niedzielnym zjeździe “Zwycięstwa” w Moskwie mogą zostać zastosowane paragrafy o zdradzie stanu i nazwał ich “bandydatami”, jak przytoczył we wtorek portal Point.md.

Jeszcze 22 kwietnia mołdawscy fukncjonariusze przeprowadzili wobec działaczy “Zwycięstwa” 150 rewizji, głównie na lotnisku w Kiszyniowie, po otrzymaniu informacji o zamiarze przemytu przez zwolenników znacznych sum gotówki.

newsmaker.md/point.md/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply