Klewań

Kościół katolicki. Wzniesiony w 1630 r. w stylu skromnego baroku z fundacji Mikołaja Jerzego Czartoryskiego (Klewań był gniazdem rodowym książąt Czartoryskich). W 1642 r. sprowadzono do kościoła z Rzymu relikwie św. Bonifacego. W podziemiach pochowani byli członkowie rodu Czartoryskich. Po zniszczeniu 1739 r. kościół odbudowała Izabela Czartoryska wg projektu arch. Dieducza. W ołtarzu głównym wisiał obraz Matki Bożej Klewańskiej (dzieło Carlo Dolciego), który zabrali ze sobą wierni uchodząc z Klewania w 1945 r. (obecnie znajduje się w kościele Skwierzynie). Za czasów sowieckich w kościele był magazyn i szkoła techniczna, później został opuszczony. Zwrócony wiernym w 1991 r. w stanie kompletnej dewastacji, obecnie częściowo odrestaurowany.
Zbigniew Hauser
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz