W marcu USA, nie ogłaszające tego, wysłały na Ukrainę pociski balistyczne dalekiego zasięgu. Według amerykańskich urzędników Ukraina dwukrotnie użyła już tej broni.

Ukrainie przekazane zostały systemy rakietowe dalszego zasięgu typu ATACMS, które mogą uderzyć w cele oddalone o 300 km. Jak podkreśliła informująca o tym Al Jazeera, stanowi to niemal dwukrotność zasięgu dotychczas przekazywanych Kijowowi pocisków ATACMS. Katarska telewizja przypomniała, że Waszyngton długo opierał się przed dostarczeniem Ukraińcom pocisków tak dalekiego zasięgu w obawie, że mogą one zostać użyte przeciwko celom w głębi terytorium Rosji i eskalować konflikt do poziomu grożącego konfliktem globalnym.

Jednak w lutym Biden zatwierdził dostawę rakiet, a „znaczna” ich liczba została uwzględniona w pakiecie pomocowym o wartości 300 milionów dolarów ogłoszonym w marcu. Urzędnicy Departamentu Obrony USA twierdzili wówczas, że to oszczędności z poprzednich kontraktów. „Już wysłaliśmy część, wyślemy więcej” – powiedział dziennikarzom doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Jake Sullivan.

Rzecznik Departamentu Stanu Vedant Patel powiedział, że dostawa nie została ogłoszona „w celu utrzymania bezpieczeństwa operacyjnego Ukrainy na jej prośbę”. Żaden z urzędników nie potwierdził liczby wysłanych ATACMS.

W sobotę Izba Reprezentantów Kongresu USA zatwierdziła pakiet, na skutek pozyskania przez Partię Demokratyczną poparcia dostatecznej liczby bardziej centrowych republikanów. Już we wtorek nastąpiła aprobata izby wyższej – Senatu. W środę swój podpis złożył prezydent Joe Biden.

Admirał Christopher Grady, wiceprzewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, powiedział Al Jazeerze, że Biały Dom i planiści wojskowi dokładnie przeanalizowali ryzyko związane z dostarczaniem Ukrainie broni dalekiego zasięgu i uznali, że nadszedł właściwy moment. Broń wysłano pod warunkiem, że będzie używana wyłącznie na suwerennym terytorium Ukrainy. „Myślę, że nadszedł właściwy czas i szef [prezydent Biden] podjął decyzję, że to właściwy czas” – powiedział Grady.

Amerykański urzędnik amerykański powiedział agencji informacyjnej Reutera, że to użycie przez Rosję dostarczonych przez Koreę Północną rakiet balistycznych dalekiego zasięgu przeciwko Ukrainie w grudniu i styczniu doprowadziło do zmiany postawy amerykańskich władz, które zdecydowały się na wysłanie Ukraińcom pocisków o dalszym zasięgu.

aljazeera.com/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply