Rosyjsko-amerykańskie rozmowy o obustronnych gwarancjach bezpieczeństwa odbędą się na początku stycznia, dzień przed Radą NATO-Rosja.

Jak podała agencja Interfax, sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg zdecydował w niedzielę o zwołaniu Rady NATO-Rosja w dniu 12 stycznia 2022 roku. Agencja stwierdziła, że będzie to pierwsze spotkanie w tej formule od 2,5 roku.

W poniedziałek minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow zapowiedział, że rosyjsko-amerykańskie rozmowy o gwarancjach bezpieczeństwa odbędą się zaraz po przerwie noworoczno-bożonarodzeniowej w Rosji (która kończy się 10 stycznia).

W rozmowie opublikowanej na kanale “Sołowiow LIVE” w serwisie YouTube Ławrow nawiązał do decyzji Stoltenberga. Szef rosyjskiej dyplomacji stwierdził, że jest “jasne”, iż sekretarz generalny NATO podjął swoją decyzję “za sugestią Stanów Zjednoczonych”. Jak dodawał, posiedzenie Rady NATO-Rosja odbędzie się “dosłownie dzień po” rosyjsko-amerykańskim szczycie.

Według RIA Nowosti gotowość organizacji szczytu NATO-Rosja ustami rzecznika swojego MSZ wyraziła Szwajcaria.

U Sołowiowa Ławrow ujawnił, że Rosja chce, by rozmowy z Amerykanami w sprawie gwarancji bezpieczeństwa były prowadzone przez delegacje międzyresortowe z udziałem MSZ i wojskowych. Szef MSZ Rosji zaznaczył, że w delegacji rosyjskiej armia będzie reprezentowana na wysokim szczeblu. “Poprosiliśmy ich o potwierdzenie, czy dobrze rozumiemy, że to samo stanie się z ich strony i czekamy na odpowiedź” – powiedział minister.

Ławrow podkreślił, że “absolutnie nie jest konieczne” negocjowanie gwarancji bezpieczeństwa na forum Rady Rosja-NATO. „Negocjatorem nie będzie Stoltenberg, który de facto jest naczelnym urzędnikiem administracyjnym sekretariatu Sojuszu Północnoatlantyckiego, ale oczywiście będą to kluczowi członkowie bloku, w tym Stany Zjednoczone” – mówił szef rosyjskiej dyplomacji. Według niego dla Rosji ważna jest nie forma, w jakiej będą prowadzone kontakty z NATO, ale istota tych rozmów, które powinny przede wszystkim być prowadzone na szczeblu wojskowym „profesjonalnie i odpowiedzialnie. ”

„Najważniejsze jest, jak powiedział prezydent [Putin – red.], żeby nie było paplaniny, żeby nasze propozycje nie zaplątały się niekończących się dyskusjach, z czego słynie Zachód i co umie robić, ale żeby był rezultat tych wszystkich dyplomatycznych wysiłków” – mówił Ławrow dodając, że podczas “niekończących się dyskusji” Zachód może “obiecać coś niejednoznacznego, a potem z pewnością oszuka”. Zapewniał też, że Rosja żądając gwarancji bezpieczeństwa nie stawia żadnego ultimatum.

Jak podawaliśmy, w ramach projektu umowy o wzajemnych gwarancjach bezpieczeństwa zaproponowanych 17 grudnia Rosja oczekuje od USA m.in. zablokowania rozszerzania NATO na wschód, w tym o Ukrainę, niezakładania baz wojskowych w Europie Wschodniej i Azji Środkowej oraz nierozlokowywania ofensywnych systemów uzbrojenia np. w Polsce.

Kresy.pl / ria.ru / interfax.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply