Wypowiedź wiceminister edukacji sugerowała, że około 20 000 ukraińskich dzieci nie stawiło się we wrześniu w polskich szkołach, czego rezultatem było pozbawienie ich rodziców prawa do pobierania 800 plus oraz 300 plus. Część mediów i komentatorów jest zdania, że jej wypowiedź nie pokrywa się z prawdą, czego mają dowodzić znowelizowane przepisy.

Rząd deklarował, że aby rodziny z Ukrainy mogły otrzymywać świadczenie 800 plus (oraz 300 plus – Dobry Start) ich dzieci muszą uczęszczać do polskich szkół. Wiceminister edukacji Joanna Mucha przekazała w czwartek w Radiu ZET, że od początku roku liczba dzieci ukraińskich pobierających 800 plus zmniejszyła się o 20 tysięcy. “Więc wiemy, że wprowadzenie obowiązku szkolnego, połączenie go z 800 plus spowodowało już pierwszą weryfikację pobierania tego zasiłku” – wskazała.

Wiceszefowa MEN podkreśliła również, że od września do polskich szkół dołączyło 33 tys. nowych ukraińskich dzieci. Jak dodała, podawanie dokładnej liczby ukraińskich uczniów w polskich szkołach jest trudne, ponieważ ciągle się ona zmienia.

W 2022 roku w polskim systemie edukacyjnym uczyło się maksymalnie 200 tys. dzieci ukraińskich (chodzi o dzieci-uchodźców, a nie te, które uczęszczały do polskich szkół przed 2022 rokiem). W 2023 roku było to 183 tys. dzieci, a w 2024 roku – 185 tys.

Do tej pory świadczenie 800 plus przysługiwało wszystkim dzieciom do 18. roku życia bez żadnych dodatkowych warunków. Według zapowiedzi rządu, w przypadku dzieci ukraińskich brak realizacji obowiązku szkolnego miał skutkować utratą prawa do świadczeń 800 plus i 300 plus.

Tymczasem poseł Konfederacji Grzegorz Płaczek  poinformował kilka dni temu, że sugerowany przez wiceminister system weryfikacji nadal nie obowiązuje. Poseł powołuje się na pismo z ZUS, z którego wynika, że opisywana zmiana zaczyna obowiązywać w okresie rozliczeniowym rozpoczynającym się dopiero 1 czerwca 2025 roku. Podobnie zapisano w ustawie, co również wskazuje polityk.

Również Dziennik Gazeta Prawna zwraca uwagę, że znowelizowane w lipcu przepisy zaczną na dobre obowiązywać dopiero od roku szkolnego 2025/2026. Prawo do świadczenia jest przyznawane bowiem za okres rozliczeniowy od 1 czerwca do 31 maja następnego roku. W związku z tym, dzieci ukraińskie, którym przyznano świadczenie przed zmianą przepisów, otrzymują je niezależnie od tego, czy pobierają naukę w Polsce w tym roku szkolnym. DGP podkreśla więc, że spadek liczby świadczeniobiorców nie jest związany z nowymi przepisami.

Przeczytaj: Polska płaci 500 plus Ukraińcom mieszkającym na Ukrainie

Zobacz także: Ekspert MEN o Wołyniu: Trzeba pamiętać, że w szkołach uczą się też dzieci z Ukrainy

W styczniu Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO) zaprezentowało raport, w którym zaznaczono, że 53 proc. dzieci z Ukrainy, czyli ok. 150 tysięcy, było wówczas poza polskim systemem szkolnym i nie chodziło do polskich szkół. Było to 112,8 tys. dzieci w ze szkół podstawowych i 43,6 tys. ze szkół średnich.

Czytaj także: Konfederacja oskarża rząd: Nie kontrolują wypłat 800 plus dla Ukraińców

gazetaprawna.pl / wiadomosci.radiozet.pl / Kresy.pl

Tagi: , , , , ,
forma płatności