Lider ruchu Kukiz’15 w ostrych słowach odniósł się do działań izraelskich polityków, którzy nazywają nowelizację ustawy o IPN uciekaniem od odpowiedzialności za Holokaust.
Paweł Kukiz był gościem programu Kawa na Ławę” w TVN24. W jego trakcie odniósł się do reakcji przedstawicieli Izraela na nowelizację ustawy o IPN wprowadzającej karę za sformułowanie “polskie obozy”. Kukiz oświadczył: Przypisywanie Polakom odpowiedzialności za Holokaust to moralny, etyczny Holokaust na Polakach.
Szef Kukiz’15 skomentował w ten sposób wypowiedź ambasador Izraela w Polsce Anny Azari, która oświadczyła w takcie sobotnich uroczystości związanych z wyzwoleniem obozu Auschwitz, że Izrael chce wycofania przepisów penalizujących używanie kłamliwego sformułowania “polskie obozy koncentracyjne”.
ZOBACZ TAKŻE: Premier Izraela oskarża Polskę o “zniekształcanie” historii – polskie władze obiecują konsultacje z jego ambasadorem
Przepraszam widzów za moje emocje, możecie mówić, że się nie nadaję do polityki. Ale to nie jest polityka, to już jest etyka i elementarna sprawiedliwość – tłumaczył Paweł Kukiz.
Polityk przypomniał, że Polacy podczas II wojny światowej byli łapani na ulicach i wywożeni w bydlęcych wagonach przez Niemców. Skazani na katorżniczą pracę, by budować miejsca, w których mordowano Żydów. Tam został zamordowany również mój dziadek. I ja się dziś dowiaduję, że Izrael uważa, że mój dziadek, Polak, został zamordowany w polskim obozie koncentracyjnym. Jak tak można? – pytał retorycznie Paweł Kukiz.
Polacy nie byli mordercami. Natomiast każdy morderca czy to Polaka, czy Żyda czy czarnoskórego powinien być z całą stanowczością surowo karany – podkreślił Paweł Kukiz.
Kresy.pl / interia.pl































