Premier Beata Szydło poinformowała, że szefowie państw Grupy Wyszehradzkiej przyjęli w czwartek wspólne stanowisko o przyszłości Europy, które będzie prezentowana na szczycie w Rzymie. W deklaracji jest mowa m.in. o konieczności reform UE i zachowaniu jedności Unii

– Muszę powiedzieć z satysfakcją, że przyjęliśmy dzisiaj wspólne stanowisko, deklarację o przyszłości Europy, którą będziemy prezentowali wspólnie, jako Grupa Wyszehradzka na szczycie w Rzymie– powiedziała premier Szydło w czwartek na wspólnej konferencji prasowej z szefami rządów państw Grupy Wyszehradzkiej w Warszawie.

Czytaj również: Grupa Wyszehradzka solidarna w sprawie kryzysu migracyjnego

Jak dodała, w tej deklaracji, premierzy państw Grupy przedstawiają konkretne propozycje. – To jest nasz plan na Europę, plan na Europę Grupy Wyszehradzkiej– podkreśliła szefowa rządu.

– W tym planie podkreślamy konieczność reformy Unii Europejskiej, w związku z negatywnymi zmianami w UE, a także w otoczeniu zewnętrznym. Podkreślamy, jak kluczowe dla jedności Unii jest zachowanie jej jedności. Każdy model przyszłej współpracy musi gwarantować integralność, spójność wspólnego rynku strefy Schengen i samej Unii– powiedziała Szydło.

– Nie zgadzamy się na podziały w Unii i nigdy na takie podziały się nie zgodzimy– oświadczyła premier.

Czytaj również: Grupa Wyszehradzka za poszerzeniem Unii Europejskiej o kraje bałkańskie

Sygnatariusze zapowiedzieli też sprzeciw wobec protekcjonizmu na unijnym rynku pracy, opowiedzieli się też za równością interesów państw członkowskich Unii oraz wzmocnieniem unijnej polityki bezpieczeństwa i uczynieniem jej spójną z działaniami NATO.

– Uzgodniliśmy wspólnie, że oczekujemy od przewodniczącego Donalda Tuska, iż wcześniej zostaną uzgodnione właśnie propozycje związane z reformami Unii Europejskiej, że w Rzymie spotkamy się już tylko po to, ażeby wspólnie ogłosić nowy plan dla Europy – powiedziała Szydło.

Jak podkreśliła, to jest dziś oczekiwanie Grupy Wyszehradzkiej. – My jesteśmy gotowi, swoje propozycje przedkładamy i jesteśmy gotowi na to, żeby te najbliższe kilkanaście dni poświęcić na wypracowanie dobrego planu dla Europy– dodała szefowa polskiego rządu.

kresy.pl/ pap/ tvp.info

forma płatności