Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow odpowiadając na pytanie o zaangążowanie Rosji w Syrii stwierdził, że Kreml jest w “roboczych kontaktach”

“Jesteśmy w kontaktach roboczych, jest współpraca z syryjskimi władzami, jest dialog” – mówił w czasie konferencji prasowej Pieskow. O kwestii syryjskiej mówił również minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow w rozmowie telefonicznej z amerykańskim sekretarzem stanu Johnem Kerry. Ławrow otwarcie stwierdził, że Rosja od dawna wysyła sprzęt wojskowy Baszarowi al-Asadowi, co zresztą jest realizacją kontraktów podpisanych jeszcze przed wybuchem konfliktu w Syrii. “Ławrow potwierdził, że taka pomoc była i jest okazywana i że strona rosyjska nigdy nie ukrywała faktu dostaw sprzętu wojskowego dla oficjalnych władz Syrii w celu walki z terroryzmem” – relacjonowała rozmowę rzeczniczka rosyjskiego MSZ Marija Zacharowa. Wcześniej Kerry przestrzegał Moskwę przed poważniejszym angażowaniem się w Syrii a nawet groził, że może to doprowdzić do konfrontacji z lotnictwem amerykańskim i jego sprzymierzeńcami również operującymi nad Syrią.

Według informacji izraelskich mediów Rosjanie chcą wysłać do Syrii nie tylko sprzęt, ale też kilka tysięcy żołnierzy, z których część mogłaby udzielić bezpośredniego wsparcia oddziałom syryjskiej armii walczącym z ekstremistycznymi ugrupowaniami.

news.liga.net/kresy.pl

forma płatności