Ukraińska historyk dr Marta Hawryszko skrytykowała udział żołnierza 3. Brygady Szturmowej w Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Wskazała, że wystąpił tam „ukraiński neonazista”, a promowanie tej jednostki oznacza legitymizowanie ruchu Azow.

W poniedziałek ukraińska historyk dr Marta Hawryszko skomentowała udział przedstawiciela 3. Brygady Szturmowej w niedawnej Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. „Ukraiński neonazista jako mówca na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa?” – napisała.

Historyk zarzuciła władzom w Kijowie promowanie tej jednostki na międzynarodowych forach. „Biuro Zełenskiego nadal promuje «elitarną» Trzecią Brygadę Szturmową na kluczowych międzynarodowych forach, po cichu legitymizując ruch Azow” – napisała.

Według Hawryszko podczas konferencji w Monachium wystąpił żołnierz znany pod pseudonimem «Makar», dowódca jednostki uderzeniowych dronów NC13 działającej w ramach brygady. „W Monachium na scenie wystąpił m.in. mężczyzna znany jako «Makar» — dowódca jednostki uderzeniowych dronów NC13 w ramach brygady” – napisała.

Zobacz: Jednostka nawiązująca swoją nazwą do batalionu III Rzeszy weszła w skład Azowa

Historyk zwróciła uwagę na publikowane przez niego materiały w mediach społecznościowych. „W mediach społecznościowych z dumą publikuje swoje zdjęcia z przerobionym nazistowskim symbolem SS Dirlewangera — bo nic tak nie oddaje «europejskich wartości» jak właśnie to” – napisała.

Według Hawryszko wojskowy angażuje się również w działalność skrajnych środowisk we Lwowie. „Prowadzi również szkolenia dla ultraprawicowej młodzieży we Lwowie znanej jako «Galicyjska Młodzież», grupy, która regularnie oddaje hołd dywizji Waffen-SS Galizien i używa Czarnego Słońca — jednego z ulubionych symboli zwolenników białej supremacji” – napisała.

Wpis dotyczy udziału przedstawicieli 3. Brygady Szturmowej w Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, jednym z najważniejszych międzynarodowych spotkań poświęconych sprawom bezpieczeństwa.

Czytaj: Symbole nazistowskie podczas szkolenia we Francji. Ukraińscy żołnierze 3. Brygady Szturmowej pod lupą

3. Brygada Szturmowa powstała w 2022 roku i była tworzona głównie przez środowisko wywodzące się z Azowa.

Brygada Azow początkowo funkcjonowała jako milicja nacjonalistów, a potem batalion ochotniczy. Później oddział został przekształcony w pułk. Wszedł w skład Narodowej Gwardii Ukrainy. Jak informowaliśmy, członkowie Azowa posługiwali się symboliką nazistowską – w tym 36 Dywizji Grenadierów SS Dirlewanger, która pacyfikowała warszawską Wolę podczas Powstania Warszawskiego.  Z powodu neonazistowskich powiązań Azowa Kongres USA zadecydował w 2017 roku, że środki z pomocy finansowej dla Ukrainy nie mogą być wykorzystywane przez tę jednostkę. Decyzje tę zmieniono dopiero w ubiegłym roku. Zakaz zniesiono w 2024 roku.

Na bazie Azowa powstała partia Korpus Narodowy z Andrijem Biłećkim na czele i organizacja paramilitarna Narodowe Drużyny. Jednym z punktów programu tego ugrupowania jest utworzenie związku państw o nazwie Międzymorze, w skład którego wchodziłyby m.in. Ukraina i Polska.

Na początku marca 2018 roku Korpus Narodowy zorganizował we Lwowie antypolski marsz związany z rocznicą śmierci kata Polaków, dowódcy UPA Romana Szuchewycza. Przeszedł on ulicami miasta pod hasłem „Miasto Lwów nie dla polskich panów”. Później „Azowcy” przeprowadzili kolejną akcję pod tym hasłem.

11 lipca 2018 roku w rocznicę krwawej niedzieli na Wołyniu na stronie Korpusu Narodowego ukazał się artykuł, w którym ludobójstwo na Wołyniu jest określone jako sztuczne i wymyślone przez stronę polską, a wszelkie polskie roszczenia w sprawie Wołynia są bezpodstawne. Proponują pociągnięcie Polski do odpowiedzialności za „zbrodnie na Ukrainie”.

Jeszcze w 2019 r. brytyjski Bellingcat twierdził, że ludzie Azowa zaangażowani są w działania polityczne. Według FBI, członkowie Azowa „uczestniczyli w szkoleniu i radykalizowaniu organizacji białych suprematystów z USA”.

Kresy.pl

Tagi: , , , , ,
forma płatności