Putin przyjął swojego dawnego wroga – prezydenta tymczasowego Syrii [+VIDEO]

Niegdysiejszy przywódca islamistycznej organizacji walczącej z Baszarem al-Asadem i wspierającymi go Rosjanami, w środę przybył do Moskwy i pojawił się na Kremlu.

Podejmują prezydenta tymczasowego Syrii, Ahmeda asz-Szarę, Władimir Putin udzielił wsparcia polityce unifikacji kraju pod jego przywództwem. „Uważnie śledzimy wasze wysiłki na rzecz przywrócenia integralności terytorialnej Syrii. Chcę wam pogratulować tempa, jakiego ten proces nabiera. Jak wiecie awsze opowiadaliśmy się za przywróceniem integralności terytorialnej Syrii. I wspieramy wszystkie wasze działania w tym kierunku” – zacytował agencja informacyjna TASS.

 

Przy tym rosyjski lider wyraził wsparcie także dla niedawnej ofensywy sił asz-Szary przeciwko parapaństwowym strukturom, jakie Kurdowie z Partii Zjednoczenia Demokratycznego (PYD).

Putin podkreślił możliwości współpracy ekonomicznej, ciesząc się, że dwustronne relacje na tej płaszczyźnie ruszyły “z martwego punktu”. “Wiem, że w Syrii trzeba będzie wiele odbudować. Nasze podmioty gospodarcze, w tym te z sektora budowlanego, są gotowe na ten wspólny wysiłek” – powiedział rosyjski przywódca, którego słowa przytoczyła agencja RIA Nowosti.

Asz-Szara dziękował z kolei Putinowi za wspieranie jedności w Syrii i za, jak to określił, „historyczną” rolę, jaką Rosja odegrała w „stabilizacji regionu”, zacytowała Al Jazeera. Chwalił przy tym historyczne bohaterstwo żołnierzy rosyjskich w obronie swojego kraju, które pomieszało szyki tym, którzy chcieli zająć Rosję.

Poprzednie spotkanie Asz-Szary z Putinem miało miejsce 15 października. Była to jego pierwsza wizyta w Rosji i pierwszy osobisty kontakt obu przywódców. Putin i prezydent tymczasowy Syrii omówili wówczas stan i perspektywy rosyjsko-syryjskich stosunków w sferze politycznej, handlowej, gospodarczej i humanitarnej. Omówili również sytuację na Bliskim Wschodzie. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow poinformował później, że tematem spotkania była również kwestia rosyjskich baz wojskowych w Syrii, które funkcjonują w niej od czasów Baszara al-Asada.

 Po spotkaniu wicepremier Aleksandr Nowak poinformował, że strony omówiły konkretne projekty w dziedzinie energetyki i transportu, turystyki i rozwoju opieki zdrowotnej, a także kontaktów kulturalnych i humanitarnych. Prezydenci poruszyli również kwestię dostaw humanitarnych do Syrii. Wicepremier zapowiedział wówczas, że kwestie te będą przedmiotem dalszych prac, dodając, że Damaszek jest zainteresowany dostawami pszenicy, żywności i leków.

Jak oświadczył w październiku syryjski minister spraw zagranicznych Asad asz-Szajbani, Rosja i Syria omawiają rewizję poprzednich porozumień, a negocjacje w tej sprawie nie zostały wówczas zakończone. Mówiąc o bazach wojskowych w Syrii, podkreślił, że również one przedmiotem negocjacji.

Pod koniec roku asz-Szajbani spotkał się z prezydentem Rosji w Moskwie. Jego rosyjski odpowiednik, Siergiej Ławrow, ogłosił to 24 grudnia, zaznaczając, że strona syryjska wyraziła chęć pogłębienia realcji. Kreml nie skomentował, czy na tym spotkaniu omawiano los rosyjskich baz wojskowych.

Rzecznik Kremla jeszcze przed środowym spotkaniem przyznał, że i tym razem przedmiotem rozmów będą rosyjskie pozycje wojskowe w Syrii. Rosjanie nadal są obecni w bazie lotniczej w Humajmim i porcie w Tartusie, w prowincji Lataki. Natomiast właśnie wycofali się z niewielkiego garnizonu w Kamiszli, które nadal kontrolowane jest przez siły kurdyjskie.

Pod władzą partii Baas i rodziny Asadów, Syria była bliskim partnerem Moskwy. Jesienia 2015 r. Rosja ropoczęła militarne wsparcie sił Baszara al-Asada. Walnie przyczyniło się to do opanowania przez ówczesne syryjskie władze sytuacji na większości terytorium kraju. Rosjanie rozbudowali wówczas swoją morską bazę w syryjskim Tartusie oraz stworzyli dużą bazę lotniczą w Humajmim.

Wszystko zmieniło się wraz z implozją systemu baasistowskiego w Syrii i ucieczce al-Asada do Moskwy

Obecny rząd tymczasowy, próbujący przejąć kontrolę nad całą Syrią powołany został przez Hajat Tahrir asz-Szam, organizację wywodzącą się z syryjskiego skrzydła Al Kaidy, niegdyś jednego z głównych wrogów al-Asada i Rosjan. Asz-Szara od kilkunastu lat jest przywódcą tego ruchu.

tass.ru/ria.ru/aljazeera.com/kresy.pl

Tagi: , , , ,
forma płatności