Nowy prezydent Uzbekistanu Szawkat Mirzijojew zadecydował o liberalizacji obrotu walutami co pociągnęło za sobą natychmiastowe podwyższenie oficjalnego kursu dolara.

W sobotę prezydent Mirzijojew podpisał dekret na mocy którego, osoby fizyczne i prawne uzyskały swobodę wymiany walutowej, do tej pory reglamentowanej. Jednocześnie wraz z uwolnieniem wymiany prawie oficjalnie wzrósł kurs dolara wobec uzbeckiego suma. Do tej pory dolar kosztował 4210,35 sumów. Po ostatnim wejściu w życie prezydenckiego dekretu jego cena wzrosła do 8100 sumów.W Uzbekistanie obowiązuje. jeszcze drugi kurs ustalany przez państwo. Kurs cearingowy stosowany w transakcjach przez importerów. W czasach ograniczeń w obrocie walutowym rozwinął się także czarny rynek w tym względzie. Rosyjska agencja informacyjna RIA Nowosti szacuje czarnorynkowy kurs dolara w Uzbekistanie na 7700-7800 sumów.

Szawkat Mirzijojew doszedł do władzy w Uzbekistanie rok temu, po śmierci wieloletniego dyktatora tego kraju, Islama Karimowa. Uważany jest za przywódcę, który będzie prowadził politykę liberalizacji gospodarki swojego państwa.

rai.ru/kresy.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz