Nowy prezydent Uzbekistanu Szawkat Mirzijojew zadecydował o liberalizacji obrotu walutami co pociągnęło za sobą natychmiastowe podwyższenie oficjalnego kursu dolara.

W sobotę prezydent Mirzijojew podpisał dekret na mocy którego, osoby fizyczne i prawne uzyskały swobodę wymiany walutowej, do tej pory reglamentowanej. Jednocześnie wraz z uwolnieniem wymiany prawie oficjalnie wzrósł kurs dolara wobec uzbeckiego suma. Do tej pory dolar kosztował 4210,35 sumów. Po ostatnim wejściu w życie prezydenckiego dekretu jego cena wzrosła do 8100 sumów.

W Uzbekistanie obowiązuje. jeszcze drugi kurs ustalany przez państwo. Kurs cearingowy stosowany w transakcjach przez importerów. W czasach ograniczeń w obrocie walutowym rozwinął się także czarny rynek w tym względzie. Rosyjska agencja informacyjna RIA Nowosti szacuje czarnorynkowy kurs dolara w Uzbekistanie na 7700-7800 sumów.

Szawkat Mirzijojew doszedł do władzy w Uzbekistanie rok temu, po śmierci wieloletniego dyktatora tego kraju, Islama Karimowa. Uważany jest za przywódcę, który będzie prowadził politykę liberalizacji gospodarki swojego państwa.

rai.ru/kresy.pl

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz