Uczestnicy forum państw ABC, czyli tzw. Trójmorza, przyjęli wspólną deklarację dotyczącą wzajemnej współpracy. W rozmowach uczestniczył prezydent Andrzej Duda. Dotyczyły one m.in. infrastruktury energetycznej, a także drogowej i kolejowej.

W czwartek prezydent Andrzej Duda wziął udział w Forum Państw ABC w Dubrowniku. Wzięli w nim udział przedstawiciele Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier. Poza nim, w spotkaniu uczestniczyli także prezydenci Węgier, Litwy, Słowenii i Bułgarii. Pozostałe kraje reprezentowali przedstawiciele prezydentów w randze ministrów lub wiceministrów.

Pierwszy dzień forum poświęcony był tematom politycznym, zaś podczas drugiego rozmowy będą dotyczyć możliwości współpracy energetycznej, infrastrukturalnej i informatycznej.

Podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović prezydent Duda powiedział, że „polityka zacieśniania więzi”jest elementem co najmniej wspierającym europejską politykę spójności.Dodał, że ma ona na celu rozwój gospodarczy i zwiększenie konkurencyjności państw Trójmorza.

Podczas dyskusji przedstawicieli państw pojawiały się dwa zasadnicze elementy: infrastruktura energetycznaumożliwiająca dywersyfikację dostaw, „wzajemne wspieranie się w razie sytuacji kryzysowych”, a także infrastruktura drogowa i kolejowa, jak np. takie projekty jak Via Baltica czy Via Carpathia.

Zdaniem polskiego prezydenta, spotkanie miało na celu pogłębianie integracji i zwiększanie spójności pomiędzy państwami. Czego efektem powinno być podnoszenie poziomu życia społeczeństw, zbliżając się do poziomu najbogatszych krajów Europy Zachodniej.

„Chcemy się rozwijać, zacieśniać więzi, budować tę wspólną przestrzeń współpracy i gospodarczej, i w zakresie bezpieczeństwa”– powiedział Duda.

Zdaniem polskiego prezydenta, mimo dorobku dotychczasowego dorobku na linii Wschód-Zachód, nie wykorzystuje on w pełni potencjału państw ABC.

“Dlatego właśnie tak istotne znaczenie ma dziś wzbogacenie procesu europejskiej integracji poprzez budowę więzów i połączeń na osi Północ-Południe”– zaznaczył Duda.

Prezydent Chorwacji podkreśliła, że inicjatywa Trójmorza nie ma na celu oddalenie się od Unii Europejskiej. Ma ona głównie zacierać różnice między państwami rejonu Trójmorza i krajami unijnymi z dłuższą historią demokracji i wolnego rynku.

Kolejne forum państw Trójmorza odbędzie się w czerwcu 2017 roku we Wrocławiu.

Przeczytaj więcej:

Duda zaprezentował na Ukrainie trzy filary „Trójmorza”

Poroszenko podczas wizyty Dudy: roztrząsanie historycznych detali zostawmy historykom

Poniżej zamieszczamy treść wspólnej deklaracji, przyjętej przez państwa uczestniczące w Forum:

“Wspólna deklaracja w sprawie Inicjatywy Trójmorza (Deklaracja z Dubrownika)
Kraje członkowskie Unii Europejskiej położone między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Węgry, Łotwa, Litwa, Polska, Rumunia, Słowacja i Słowenia –

Uznając wagę połączenia gospodarek i infrastruktury Europy Środkowej i Wschodniej z Północy na Południe, tak aby dopełnić budowy wspólnego europejskiego rynku, zważywszy, iż jak dotąd większość wysiłków służyła połączeniu Wschodu i Zachodu Europy;

Przyjmując do wiadomości postępy, jakie zostały osiągnięte w tym względzie dzięki funduszowi wsparcia projektów infrastrukturalnych CEF (Connecting Europe Facility), Europejskim funduszom strukturalnym i inwestycyjnym (ESIF) oraz dzięki efektom synergii makroregionalnych strategii Unii Europejskiej;

Przekonani, że dzięki poszerzeniu istniejącej już współpracy w dziedzinie energii, transportu, komunikacji cyfrowej oraz sektorów gospodarczych Europa Środkowa i Wschodnia staną się bardziej bezpieczne i bardziej konkurencyjne, przyczyniając się tym samym do wzmocnienia Unii Europejskiej jako całości;

Zgadzając się co do tego, że dynamika wszechstronnej współpracy w obszarze Adriatyku-Bałtyku-Morza Czarnego, zarówno wewnątrz Unii Europejskiej, jak i w szerszej przestrzeni transatlantyckiej musi zostać ożywiona, jednak bez tworzenia struktur równoległych wobec istniejących już mechanizmów współpracy;

Poparły Inicjatywę Trójmorza jako nieformalną platformę służącą do pozyskiwania politycznego poparcia oraz organizowania zdecydowanych działań dotyczących określonych transgranicznych i makroregionalnych projektów, o strategicznym znaczeniu dla Państw zaangażowanych w sektory energii, transportu, komunikacji cyfrowej i gospodarki w Europie Środkowej i Wschodniej.

Potwierdziły, że Inicjatywa Trójmorza jest, w ramach określonych projektów, otwarta na partnerstwo z zainteresowanymi państwowymi lub biznesowymi podmiotami z całego świata, respektującymi fundamentalne wartości i zasady Unii Europejskiej;

Przyjęły z zadowoleniem zapowiedź następnego spotkania Inicjatywy Trójmorza na wysokim szczeblu w czerwcu 2017 roku we Wrocławiu.

Dubrownik, 25 sierpnia 2016″

prezydent.pl / polskieradio.pl / Kresy.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. tagore
    tagore :

    Od czasu małego szczytu NATO w Bukareszcie Ukraina jest pomimo formalnego wielosłowia poza
    projektami inicjowanymi przez grupę Wyszehradzką. I część ukraińskich analityków nieafiszujących się zbytnio zaczyna to zauważać. Mają niemieckiego “brata” nie powinni być tym zmartwieni.

    tagore