Zgodnie z decyzją dyrekcji grupy Sikorsky Aircraft, w skład której wchodzi zakład w Mielcu, wkrótce nastąpi w nim redukcja zatrudnienia. Pracę mają stracić osoby zajmujące się produkcją śmigłowców Black Hawk. Również w kwestii przyszłości Sikorsky Aircraft pojawiają się spekulacje.

Decyzję przekazał dziś dyrektor personalny grupy Sikorsky Aircraft John Poidomani. Zgodnie z harmonogramem, do końca września przewiduje się zwolnienie około 1400 pracowników w całej grupie, z czego do 500 w zakładach w Mielcu. Obecnie pracuje tam około 2 tys. osób, z czego 800 zajmuje się produkcją śmigłowców Black Hawk.

Zdaniem związkowców, decyzja ta jest związana z odrzuceniem oferty PZL Mielec w przetargu na nowe śmigłowce wielozadaniowe dla polskiej armii. Wcześniej zarząd sugerował, że ta decyzja może przełożyć się na ograniczenie produkcji w zakładzie.

Prawdopodobnie dziś rozpoczną się negocjacje dotyczące pakietu osłonowego dla zwalnianych pracowników.

Już wcześniej pojawiały się również spekulacje odnoście przyszłości Sikorsky Aircraft Corporation (SAC). Miesiąc temu wskazywano, że ze względów podatkowych prawdopodobne jest wydzielenie SAC przez United Technologies Corp. jako samodzielnej firmy. Z kolei nowsze doniesienia sugerują, że właściciel SAC rozważa także różne opcje sprzedaży znanego producenta śmigłowców. Według agencji Bloomberg wartość Sikorsky Aircraft Corporation jako firmy wydzielonej ma wynosić około 8 mld dolarów. Według niektórych źródeł oferty dotyczące Sikorsky Aircraft miała otrzymać m.in. włoska Finmeccanica, AgustaWestland (pośrednio również PZL Świdnik S.A.).

tvp.info / dziennikzbrojny.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  vileyko :

  interesujaca polemika grupy sikorsky Aircraft z kolonia amerykanska drugiego swiata, najprosciej mozna to ujac tak: – mamy gleboko w d… jakie sa wasze oczekwania co do sprzetu, mamy wasza fabryczke i kupicie od nas to, co my chcemy, a jak bedziecie podskakiwac to zwonimy z niej 500 waszych ludzi. Pojeliscie czy mamy jeszcze zasponsorowac jakiegos lebka z kamera zeby nakrecil film o „polskich bozach zaglady”?

  • wojewodamichal1
   wojewodamichal1 :

   wbrew pozorom dobór i wyszkolenie pracowników dla produkcji lotniczej nie jest zadaniem ani łatwym, ani tanim. Informacja o zwolnieniach myślę, że może być zarówno prawdziwa jak i mająca wywrzeć presję na MON. Trudno mi uwierzyć, że były to osoby z góry zatrudnione do produkcji śmigłowców tylko dla MON. Zakładam, jednak, że nie tylko, ale jak to zwykle bywa, czas pokarze.