Zmiany w gospodarce Kazachstanu

Surowcowy potentat chce zostać krajem przemysłowym o nowoczesnej technologii. Pomóc mu w tym mają zagraniczne inwestycje, dla których tworzy preferencyjne warunki.

Choć w Astanie panuje temperatura poniżej zera, to dźwigi nie przestają pracować. Nowa stolica, którą prezydent Nursułtan Nazarbajew kazał wznieść architektom z zagranicy długo jeszcze nie będzie gotowa. Dopiero około pół mln ludzi mieszka w mieście, które za kilka lat ma mieć ponad 1,5 mln mieszkańców. Centra handlowe, biurowce, obiekty mieszkalne, luksusowe hotele: budowę wielu z nich już zakończono, następne już zaplanowano i zostaną one wzniesione w najbliższych latach.

Dzięki wzrostowi cen surowców od wiosny i dzięki wielkiemu pakietowi koniunkturalnemu rządu w wysokości 19 mld dolarów, Kazachstan już teraz powinien osiągnąć dodatni wzrost PKB – mówi Grigorij Marczenko, prezes Banku Centralnego. Boom na rynku nieruchomości – w przeciwieństwie do Rosji i Dubaju – jest oczywisty właśnie w Astanie.

Serikzhan Mambetalin, wiceprezes Izby Gospodarczo-Przemysłowej chciałby jednak, aby rozwijały się także inne branże niż surowce i nieruchomości – przede wszystkim przemysł. “Nawet naszą benzynę lotniczą musimy importować z Rosji” – narzeka. “Proszę rozejrzeć się po moim biurze: Gdzie pisze “Made in Kazakhstan”? Zarówno starania Kazachstanu o przystąpienie do Światowej Organizacji Handlu w przyszłym roku, jak i przewodnictwo w OBWE powinny dostarczyć ważnych impulsów. Chcemy produkować towary wysokiej jakości. Mamy wystarczająco pieniędzy, dlatego nie chcemy wyłącznie pieniędzy inwestorów, lecz również ich know-how” – mówi.

Również dla Ardaka Dossanowa, zastępcy dyrektora ds. inwestycji w Ministerstwie Przemysłu i Handlu w Astanie, transfery technologii zajmują najważniejsze miejsce w terminarzu.

“Międzynarodowi inwestorzy są u nas bardzo mile widziani – czy z partnerem z Kazachstanu czy bez, z jakiejkolwiek branży i z jakiegokolwiek kraju” – mówi. Kazachstan nie podjął decyzji, do których branż nie mają dostępu inwestorzy z zagranicy. Ktoś kto chciałby otworzyć tu zakład produkcyjny, może otrzymać na wiele lat za darmo działkę budowlaną z infrastrukturą i przywilejami podatkowymi. Uprzywilejowanymi branżami są tekstylia, petrochemia, technologie informacyjne (IT), metalurgia, budownictwo i turystyka.

Jednak również i później obciążenia podatkowe pozostaną niskie: opodatkowanie działalności gospodarczej spadnie od 2010 r. do 15 proc., a VAT-u – do 11 procent. “To najniższe podatki na świecie, pomijając raje podatkowe” – mówi Dossanow. W 2008 r. Kazachstan osiągnął rekordową sumę inwestycji bezpośrednich w wysokości 20 mld dolarów i prawie jedną czwartą wszystkich bezpośrednich inwestycji zagranicznych (FDI), które ogółem napłynęły do kraju od czasu uzyskania przez niego niepodległości.

W przyszłości oczekiwania są jeszcze większe. “Chcemy przedsiębiorstw, które interesuje nie tylko zysk, lecz takie, które pozostaną u nas przez dłuższy czas, zatrudnią wielu ludzi i zainwestują na dłużej” – podsumowuje Dossanow.

Justyna Bonarek/wirtschaftsblatt.at/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply