Jak poinformował Instytut Pamięci Narodowej, w nocy z 12 na 13 września 2021 r. zmarła Janina Kalinowska, przewodniczącą Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu, ocalała ze zbrodni wołyńskiej.

W nocy z 12 na 13 września zmarła Janina Kalinowska – przewodnicząca Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu. Janina Kalinowska ocalała z ludobójstwa wołyńskiego .

„Swoje życie poświęciła głoszeniu świadectwa o ludobójstwie wołyńskim dokonanym przez ukraińskich nacjonalistów. Upamiętniała ofiary tamtej zbrodni, organizując obchody, spotkania historyczne, ekspozycje wystaw” – pisze IPN.

Stowarzyszenie w latach 1992-2003 przy wsparciu Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa ustawiło w miejscach największych zbrodni UPA na Wołyniu 31 dziesięciometrowych krzyży. W zamojskiej Rotundzie otwarło kryptę ku czci zabitych Polaków. W krypcie znajdują się tablice z nazwiskami kilku tysięcy ofiar, urna z ziemią zabraną z miejsc martyrologii wołyńskich Polaków oraz wystawa zdjęć z ekshumacji w Ostrówkach.

Stowarzyszenie bierze udział w porządkowaniu cmentarzy na Wołyniu i restaurowaniu kwatery żołnierzy Wojska Polskiego we Włodzimierzu Wołyńskim, organizuje spotkania ze świadkami ludobójstwa i zjazdy dawnych mieszkańców Kresów.

Zobacz też: Kresowianie zapowiadają starania o usunięcie szczątków banderowców z miejsca pamięci narodowej

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

W 2013 r. Stowarzyszenie Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu zostało laureatem nagrody Instytutu Pamięci Narodowej „Kustosz Pamięci Narodowej”.

Kresy.pl/IPN

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz