Zmarł papież senior Benedykt XVI. Miał 95 lat

W sobotę zmarł papież senior Benedykt XVI, który kierował Kościołem katolickim przez osiem lat, aż do swojej abdykacji w 2013 roku. Papież senior odszedł w wieku 95 lat.

Benedykt XVI był 265. papieżem Kościoła katolickiego. Kierował Kościołem przez osiem lat, aż do niespodziewanej abdykacji w 2013 roku. Zmarł w sobotę o godzinie 9.34 – podaje Katolicka Agencja Informacyjna (KAI). Papież senior odszedł w wieku 95 lat.

Joseph Ratzinger został wybrany na papieża w 2005 roku. Wcześniej w latach 1983-2005 pełnił jeden z najwyższych urzędów watykańskich – prefekta Kongregacji Nauki Wiary.

W chwili wyboru na papieża przybrał imię Benedykta nawiązując do „papieża pokoju” Benedykta XV oraz patrona Europy i założyciela zakonu benedyktynów, św. Benedykta z Nursji, który żył na przełomie V i VI wieku – przypomina KAI.

Zobacz także: Benedykt XVI o źródłach kryzysu w Kościele: rewolucja seksualna i homoseksualizm, odejście od Tradycji, kryzys teologii moralnej

Był pierwszym – od XV wieku – papieżem, który dobrowolnie abdykował.

Od czasu swojej abdykacji w 2013 roku mieszkał w klasztorze „Mater ecclesiae” w Watykanie.

W środę pojawiły się informacje o pogarszającym się stanie zdrowia emerytowanego papieża. Podczas audiencji generalnej papież Franciszek powiedział, że 95-letni papież emeryt jest „bardzo chory”.

Zobacz także: Benedykt XVI przerwał milczenie po synodzie amazońskim

ekai.pl / pap / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. r2d2
  r2d2 :

  Moim zdaniem (KK) to najstarsza firma na świecie. Mają nawet swój bank!!! Ciekawe jak wytłumaczyli by Jezusowi potrzebę gromadzenia majątku w tak wielkiej skali 🙂
  Albo po której stronie tronu papieskiego otrzymał by miejsce mesjasz gdyby pojawił się ponownie.
  ps’
  te same pytania można by postawić też w stosunku do prawosławnego kościoła, z ich przepychem, bogactwem i blichtrem, oraz do im podobnych sekt i „sekcików”.