Podczas niedzielnego wystąpienia telewizyjnego prezydent Zimbabwe Robert Mugabe nie ogłosił swojej rezygnacji, czego spodziewali się komentatorzy.

Mugabe zapowiedział w dzisiejszym wystąpieniu telewizyjnym, że będzie przewodniczył grudniowemu kongresowi swojej partii ZANU-PF. Podkreślił, że jako dowódca sił zbrojnych rozumie niepokoje wśród najwyższych oficerów jednak ostatnie wydarzenia w kraju nie są zagrożeniem dla konstytucji ani jego władzy jako głowy państwa i dowódcy sił zbrojnych Zimbabwe.

Wcześniej w niedzielę Komitet Centralny rządzącej ZANU-PF podczas nadzwyczajnego posiedzenia pozbawił Mugabego funkcji szefa partii. Poinformowano go również, że jeżeli do południa w poniedziałek nie zrezygnuje z urzędu prezydenta, to we wtorek parlament zacznie procedurę impeachmentu.

CZYTAJ TAKŻE: Prezydent Zimbabwe wyrzucony z partii rządzącej

Również żona Mugabego, Grace, która była szykowana na jego następczynię, została pozbawiona partyjnych funkcji i wyrzucona z ZANU-PF. Z partii usunięto także grupę lojalnych wobec niej wpływowych członków. Nowym szefem ZANU-PF został usunięty ostatnio przez Mugabego wiceprezydent Emmerson Mnangagwa.

Chris Mutsvangwa, wpływowego stowarzyszenia bojowników walki o niepodległość, zapowiedział, że procedura zostanie uruchomiona zgodnie z planem. Dodał, że weterani walk o niepodległość wyjdą w środę na ulice Harare, aby żądać odejścia Mugabego. Wcześniej Mutsvangwa oświadczył, że Mugabemu zostało mało czasu na wynegocjowanie z wojskiem swego odejścia, a także, że powinien opuścić kraj, dopóki jeszcze może.

W wystąpieniu telewizyjnym prezydent przyznał, że jest świadom krytyki ze strony ZANU-PF, ale ocenił, że wydarzenia minionego tygodnia dowodzą, iż prawny porządek, ład i pokój w jego kraju pozostają “nienaruszone”, a naród chce rozwiązać wewnętrzne konflikty w sposób pokojowy. Dodał, że jego przemówienie jest następstwem niepokoju sił zbrojnych o to, w jaki sposób ZANU-PF rządzi krajem.

Kresy.pl / interia.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply