Mugabe wyrzucony z partii rządzącej

Robert Mugabe stracił stanowisko przewodniczącego Afrykańskiego Narodowego Związku Zimbabwe – Frontu Patriotycznego (ZANU-PF) – partii rządzącej krajem.

W środę wojsko Zimbabwe wyszło na ulice, zajmując gmachy publiczne i biorąc w areszt domowy wieloletniego prezydenta państwa, Robert Mugabe. Wojskowi deklarowali co prawda, że ich akcja wymierzona jest w “kryminalistów” w otoczeniu prezydenta, a sam Mugabe pojawił się w piątek na uroczystości, na jednej z uczelni, jednak nie ma wątpliwości, że celem zamachu jest odsunięcie od władzy polityka rządzącego Zimbabwe od 1980 r.

Agencja Reuters podała w niedzielę, powołując się na źródła w ZANU-PF, że Mugabe nie jest już jej przewodniczącym. Wieloletni przywódca został “wyrzucony” z szeregów partii rządzącej. Z partyjnych szeregów usunięto także jego żonę, Grace, której ambicje polityczne, wywoływały sprzeciw większości dawnych współpracowników Mugabe. Szczególnie, że prezydent już wytypował Grace na swoją następczynię. Takie ruchy polityczne można uznać za przygotowanie do usunięcia Mugabe także ze stanowiska prezydenta państwa.

Nowym szefem ZANU-PF został Emmerson Mnangagwa. Ten 75-letni Emmerson Mnangagwa, członek kierownictwa rządzącej partii ZANU-PF, w latach 2014-2017 wiceprezydent został zdymisjonowany niespodziewanie 6 listopada, pod zarzutem szykowanie zamachu stanu. Można przypuszczać, że Mnangagwa faktycznie jest co najmniej jednym z przywódców przewrotu do jakiego doszło.

Może liczyć na poparcie ludności w rozprawie z Mugabe. W sobotę w stolicy Zimbabwe, Harare miały miejsce wielotysięczne manifestacje pod hasłami konieczności zmiany prezydenta.

Mugabe rządzi Zimbabwe jako prezydent od 1980 roku. Był jednym ze współzałożycieli Afrykańskiego Narodowego Związku Zimbabwe (ZANU) i Afrykańskiej Armii Wyzwolenia Narodowego Wyzwolenia Zimbabwe, które w 1979 doprowadziły do obalenia władzy białej mniejszości. W ciągu rządów Mugabe mieszkańcy kraju stali się jednymi z najlepiej wykształconych w Afryce, z drugiej strony gospodarka Zimbabwe została doprowadzona do upadku a kraj ogarnęła hiperinflacja.

reuters.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply