Dnia 18 lutego 2010 r. zainaugurował swoje prace Zespół Parlamentarny na rzecz Przyjaznego Sąsiedztwa na Wschodzie stawiający sobie za cel m.in. upowszechnianie idei przyjaznego sąsiedztwa między narodami mieszkającymi za wschodnią granicą Polski oraz przyczynianie się do poprawy sytuacji Polaków w tych krajach.

W skład Zespołu, powstałego z inicjatywy posłów Prawa i Sprawiedliwości, weszli również parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej, Polski Plus oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego. Jego przewodniczącym wybrano posła Artura Górskiego (PiS), wiceprzewodniczącymi: posła Tadeusza Sławeckiego (PSL), posła Jacka Żalka (PO) i posła Jarosław Sellina (Polska Plus), zaś sekretarzem poseł Marię Nowak (PiS).

Zespół parlamentarny ma być kolejnym narzędziem do wspierania Polaków mieszkających na Kresach, za wschodnią granicą Rzeczypospolitej, stąd nazwa “na wschodzie” – mówi Kresom.pl jego przewodniczący, poseł Artur Górski.

Wsparcie to, zdaniem posła, oprócz form tradycyjnych, politycznych i ekonomicznych, ma przejawiać się także w promocji kultury polskich Kresów na terenie obecnej Polski. W tym też celu parlamentarzyści zaprosili na początek maja do Polski zespół “Solczanka” z gimnazjum im. Śniadeckiego w Solecznikach, który prawdopodobnie 5 maja wystąpi także w Sejmie RP.

Chcemy również, co jest też pewnym novum, w ramach promocji idei przyjaznego sąsiedztwa pokazywać tych Litwinów, Białorusinów, czy Ukraińców, którzy są życzliwi dla Polaków i którzy Polaków wspierają. Nie wykluczam, że będą również wnioski o odznaczenia ze strony prezydenta Rzeczypospolitej dla tych przedstawicieli innych narodów, którzy bardzo blisko współpracują z Polakami, przyjaźnią się z nimi i szanują ich dorobek, ale także całe dziedzictwo Polski na Kresach Wschodnich” – mówi Artur Górski.

Chcemy pokazać, że nie jest naszym celem i celem Polaków antagonizowanie, ale, by tak jak za czasów Pierwszej Rzeczypospolitej, narody żyły obok siebie w przyjaźni, wzajemnym szacunku oraz poszanowaniu swoich praw i dorobku” – dodaje poseł.

Zespół chce także wspierać rząd i inne instytucje podejmujące działania na arenie międzynarodowej na rzecz poprawy sytuacji Polaków mieszkających na dawnych Kresach Rzeczypospolitej, organizować wydarzenia o charakterze kulturalnym i edukacyjnym, konferencje popularno-naukowe, a także współpracować z mediami i organizacjami zajmującymi się podobną problematyką oraz prowadzić działalność charytatywną na rzecz Polaków mieszkających na Wschodzie.

tr/Kresy.pl

Więcej na temat Zespołu na stronie www.artur-gorski.waw.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply