Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, skomentował zamach na swojego głównego doradcę i przyjaciela, Serhija Szefira.

Jak informowaliśmy, samochód, którym jechał Serhij Szefir, główny doradca i przyjaciel prezydenta Ukrainy, został ostrzelany. Trafiło w niego kilkanaście pocisków. Ranny kierowca trafił do szpitala, Szefirowi nic się nie stało. Służby badają m.in. wersję o nacisku na kierownictwo państwa i o udziale obcych służb.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

4825.41 PLN    (21.93%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Do sprawy odniósł się prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, który opublikował w sieciach społecznościowych nagranie wideo. Zaznaczył, że celem ataku był jego główny doradca, a zarazem bliski przyjaciel.

Zełenski powiedział, że nie zna, „póki co”, ludzi, którzy stoją za zamachem i próbą zabójstwa Szefira i czy są z wewnątrz czy z zewnątrz kraju. – Nie uważam ich za siły, bo powiedzenie mi „cześć” strzałami z lasu w samochód mojego przyjaciela jest słabością – zaznaczył.

– Moja odpowiedź będzie mocna – zapowiedział ukraiński przywódca. – To nie wpłynie na siłę naszej drużyny, na kurs, który razem z nimi obrałem. To nie wpłynie na zmiany, odsłanianie naszej gospodarki, walkę ze światem przestępczym, wielkimi, wpływowymi grupami finansowymi. Wręcz przeciwnie, bo mandat dla tych zmian dostałem od narodu ukraińskiego.

W środę rano w rejonie miejscowości Lisnyky pod Kijowem nieznani sprawcy ostrzelali samochód Serhija Szefira, głównego doradcy, bliskiego współpracownika i przyjaciela prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Ranny został kierowca pojazdu, który został trzykrotnie postrzelony i trafił do szpitala. Przeszedł też operację. Obecnie przebywa na jednym z oddziałów intensywnej terapii. Lekarze określają jego stan jako stabilny, niezagrażający życiu. Szefir nie został ranny. Nie chce jednak rozmawiać z mediami na temat tego, co się stało.

Ukraińskie MSW poinformowało, że w Audi, którym jechał Szefir, trafiło co najmniej 17 pocisków. Ślady po kulach znajdują się z lewej strony samochodu, co oznacza, że najprawdopodobniej oddano od strony drugiego pasa. Prokurator Generalny Ukrainy, Iryna Wenediktowa powiedziała, że użyto broni automatycznej kal. 7,62 mm. Policja wszczęła śledztwo w sprawie zamachu w celu zabójstwa, sprawcy ataku są wciąż poszukiwani. Szukają ich też Gwardia Narodowa i Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.

Komendant Główny Policji Narodowej Ukrainy, Ihor Kłymenko przedstawił trzy wersje śledczych dotyczące przyczyn zamachu na głównego doradcę prezydenta. Są to: nacisk na wyższe kierownictwo państwa, destabilizacja sytuacji politycznej w kraju oraz działania służb specjalnych obcych państw. – Wszystkie wersje są badane – powiedział Kłymenko.

Szefir to jeden z najbliższych współpracowników ukraińskiego prezydenta i jego długoletni przyjaciel Zełenskiego. Wcześniej był scenarzystą i producentem związanym z grupą kabaretowo-rozrywkową Kwartał 95, z której wywodzi się obecny prezydent. W maju 2019 r. został mianowany pierwszym doradcą Zełenskiego i był ważną osobą w tzw. drużynie Ze[łenskiego].

Przeczytaj: Główny doradca Zełenskiego: mój ojciec walczył z banderowcami i mówił o nich straszne rzeczy

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz