Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, skomentował zamach na swojego głównego doradcę i przyjaciela, Serhija Szefira.

Jak informowaliśmy, samochód, którym jechał Serhij Szefir, główny doradca i przyjaciel prezydenta Ukrainy, został ostrzelany. Trafiło w niego kilkanaście pocisków. Ranny kierowca trafił do szpitala, Szefirowi nic się nie stało. Służby badają m.in. wersję o nacisku na kierownictwo państwa i o udziale obcych służb.

Do sprawy odniósł się prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, który opublikował w sieciach społecznościowych nagranie wideo. Zaznaczył, że celem ataku był jego główny doradca, a zarazem bliski przyjaciel.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zełenski powiedział, że nie zna, „póki co”, ludzi, którzy stoją za zamachem i próbą zabójstwa Szefira i czy są z wewnątrz czy z zewnątrz kraju. – Nie uważam ich za siły, bo powiedzenie mi „cześć” strzałami z lasu w samochód mojego przyjaciela jest słabością – zaznaczył.

– Moja odpowiedź będzie mocna – zapowiedział ukraiński przywódca. – To nie wpłynie na siłę naszej drużyny, na kurs, który razem z nimi obrałem. To nie wpłynie na zmiany, odsłanianie naszej gospodarki, walkę ze światem przestępczym, wielkimi, wpływowymi grupami finansowymi. Wręcz przeciwnie, bo mandat dla tych zmian dostałem od narodu ukraińskiego.

W środę rano w rejonie miejscowości Lisnyky pod Kijowem nieznani sprawcy ostrzelali samochód Serhija Szefira, głównego doradcy, bliskiego współpracownika i przyjaciela prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Ranny został kierowca pojazdu, który został trzykrotnie postrzelony i trafił do szpitala. Przeszedł też operację. Obecnie przebywa na jednym z oddziałów intensywnej terapii. Lekarze określają jego stan jako stabilny, niezagrażający życiu. Szefir nie został ranny. Nie chce jednak rozmawiać z mediami na temat tego, co się stało.

Ukraińskie MSW poinformowało, że w Audi, którym jechał Szefir, trafiło co najmniej 17 pocisków. Ślady po kulach znajdują się z lewej strony samochodu, co oznacza, że najprawdopodobniej oddano od strony drugiego pasa. Prokurator Generalny Ukrainy, Iryna Wenediktowa powiedziała, że użyto broni automatycznej kal. 7,62 mm. Policja wszczęła śledztwo w sprawie zamachu w celu zabójstwa, sprawcy ataku są wciąż poszukiwani. Szukają ich też Gwardia Narodowa i Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Komendant Główny Policji Narodowej Ukrainy, Ihor Kłymenko przedstawił trzy wersje śledczych dotyczące przyczyn zamachu na głównego doradcę prezydenta. Są to: nacisk na wyższe kierownictwo państwa, destabilizacja sytuacji politycznej w kraju oraz działania służb specjalnych obcych państw. – Wszystkie wersje są badane – powiedział Kłymenko.

Szefir to jeden z najbliższych współpracowników ukraińskiego prezydenta i jego długoletni przyjaciel Zełenskiego. Wcześniej był scenarzystą i producentem związanym z grupą kabaretowo-rozrywkową Kwartał 95, z której wywodzi się obecny prezydent. W maju 2019 r. został mianowany pierwszym doradcą Zełenskiego i był ważną osobą w tzw. drużynie Ze[łenskiego].

Przeczytaj: Główny doradca Zełenskiego: mój ojciec walczył z banderowcami i mówił o nich straszne rzeczy

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz