Samochód, którym jechał Serhij Szefir, główny doradca i przyjaciel prezydenta Ukrainy, został ostrzelany. Trafiło w niego kilkanaście pocisków. Ranny kierowca trafił do szpitala, Szefirowi nic się nie stało. Służby badają m.in. wersję o nacisku na kierownictwo państwa i o udziale obcych służb.

W środę rano w rejonie miejscowości Lisnyky pod Kijowem nieznani sprawcy ostrzelali samochód Serhija Szefira, głównego doradcy prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Ranny został kierowca pojazdu, który został trzykrotnie postrzelony i trafił do szpitala na reanimację. Przeszedł też operację. Obecnie przebywa na jednym z oddziałów intensywnej terapii. Lekarze określają jego stan jako stabilny, niezagrażający życiu.

Ukraińskie MSW poinformowało, że w Audi, którym jechał Szefir, trafiło co najmniej 17 pocisków. Ślady po kulach znajdują się z lewej strony samochodu, co oznacza, że najprawdopodobniej oddano od strony drugiego pasa.

Prokurator Generalny Ukrainy, Iryna Wenediktowa powiedziała, że użyto broni automatycznej kal. 7,62 mm. Policja wszczęła śledztwo w sprawie zamachu w celu zabójstwa, sprawcy ataku są wciąż poszukiwani. Szukają ich też Gwardia Narodowa i Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.

Według szefa frakcji parlamentarnej proprezydenckiej partii Sługa Narodu, Dawida Arachamii, Szefir jest w stanie szoku. Uważa, że celem był doradca Zełenskiego, a kierowca został ranny przypadkiem.

Przeczytaj: Główny doradca Zełenskiego: mój ojciec walczył z banderowcami i mówił o nich straszne rzeczy

Wiadomo, że Szefir nie został ranny. Nie chce jednak rozmawiać z mediami na temat tego, co się stało.
Kierownictwo Państwowej Ochrony Ukrainy poinformowało, że w dniu ataku dygnitarz nie znajdował się pod ochronną państwowych służb. Ponadto, samochód, którym poruszał się w czasie napadu, nie był opancerzony, a jego „przykrywkowych” numerów rejestracyjnych nie ma w bazie MSW Ukrainy.

Szefir to jeden z najbliższych współpracowników ukraińskiego prezydenta i jego długoletni przyjaciel Zełenskiego. Wcześniej był scenarzystą i producentem związanym z grupą kabaretowo-rozrywkową Kwartał 95, z której wywodzi się obecny prezydent. W maju 2019 r. został mianowany pierwszym doradcą Zełenskiego i był ważną osobą w tzw. drużynie Ze[łenskiego].

Zdaniem doradcy szefa biura prezydenta Ukrainy, Mychajło Podoljaka, była to próba demonstracyjnego zabójstwa kluczowego członka „drużyny Zełenskiego”.

Komendant Główny Policji Narodowej Ukrainy, Ihor Kłymenko przedstawił trzy wersje śledczych dotyczące przyczyn zamachu na głównego doradcę prezydenta. Są to: nacisk na wyższe kierownictwo państwa, destabilizacja sytuacji politycznej w kraju oraz działania służb specjalnych obcych państw. – Wszystkie wersje są badane – powiedział Kłymenko.

Szef MSW Ukrainy, Denys Monastyrśkyj powiedział, że na razie jest zbyt wcześnie, by mówić o możliwości udziału rosyjskich służb w ataku.

Szef ukraińskiej policji powiedział też, że na miejscu ataku, w pobliżu linii drzew, praktycznie nie ma monitoringu. Dodał, że strzały padły najpewniej z broni automatycznej, z uwagi na liczbę kul, które trafiły w samochód i przebiły tylną oponę – samochód przejechał jeszcze około 5 km na kole bez powietrza.

Jeszcze w 2019 roku, po wybraniu na prezydenta, Zełenski przekazał swoje udziały w ośmiu spółkach Serhijowi Szefirowi, a w dwóch jego starszemu bratu, Borysowi Szefirowi. Według pierwszego z braci uzgodniono, że udziały wrócą do Zełenskiego po upływie pięcioletniej kadencji prezydenckiej.

Unian / mvs.gov.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply