Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał w niedzielę do stworzenia w Europie wspólnego przemysłu zbrojeniowego.

W niedzielę po południu Zełenski wypowiadał się poprzez łącze wideo na konferencji na temat bezpieczeństwa i obronności, która odbywa się w szwedzkim kurorcie narciarskim Saelen. Prezydent Ukrainy wezwał do stworzenia w Europie wspólnego przemysłu zbrojeniowego.

“Aby w dłuższej perspektywie militarnie chronić Europę przed Rosją, istnieje tylko jedno rozwiązanie – wspólny europejski przemysł zbrojeniowy” – oświadczył ukraiński prezydent.

Zdaniem Zełenskiego, oprócz inwazji na Ukrainę na pełną skalę, Rosja prowadzi obecnie wojnę hybrydową przeciwko dużej części Europy. “Jednak rosyjską agresję można pokonać. Żeby dać im lekcję, że agresja nie może prowadzić do niczego dobrego, konieczna jest solidarność” – powiedział ukraiński prezydent.

Zełenski podziękował Szwecji za przekazane uzbrojenie, a w szczególności system artyleryjski Archer, który – jak wskazał – “uratował życie ukraińskim żołnierzom”.

Prezydent Ukrainy wyraził również poparcie członkostwa Szwecji w Pakcie Północnoatlantyckim . “Mam nadzieję, że turecki parlament wyrazi zgodę na wejście Szwecji do NATO” – mówił Zełenski.

Zobacz także: Bloomberg: UE nie będzie w stanie przesłać Ukrainie obiecanego miliona sztuk amunicji do marca 2024 roku

rbc.ua / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kasper1
    Kasper1 :

    “Prezydent Ukrainy wyraził również poparcie członkostwa Szwecji w Pakcie Północnoatlantyckim. “Mam nadzieję, że turecki parlament wyrazi zgodę na wejście Szwecji do NATO” – mówił Zełenski.” – NATO odetchnęło z ulgą słysząc te “arcyważne” słowa komedianta. Niezrozumiała jest jednak jego nadzieja na zgodę tureckiego parlamentu bo to czy Szwecja będzie członkiem NATO czy też nie, nie będzie miało żadnego znaczenia dla komedianta.