Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nadał jednemu z ukraińskich batalionów imię Jewhena Konowalca, który m.in. stał na czele Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, prowadzącej w II RP działalność terrorystyczną.

Jak czytamy na stronie kancelarii prezydenta Ukrainy, w niedzielę, w Dniu Obrońców Ukrainy, Zełenski wręczył ukraińskim żołnierzom odznaczenia państwowe, nadał też “tytuły honorowe” jednostkom wojskowym. Wziął także udział w zaprzysiężeniu licealistów – absolwentów liceów wojskowych.

Jeden z oddziałów, 131. oddzielny batalion rozpoznawczy, został nazwany imieniem Jewhena Konowalca, jednego z przywódców Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów.

Jewhen Konowałeć (Konowalec) był pułkownikiem armii Ukraińskiej Republiki Ludowej – nieuznawanego państwa istniejącego w latach 1917-20, w skład której wchodził korpus Strzelców Siczowych. Później był przywódcą Ukraińskiej Organizacji Wojskowej (UWO) oraz Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), które prowadziły na terenie II RP działalność dywersyjną i terrorystyczną, korzystając przy tym ze wsparcia obcych wywiadów, w tym Abwehry.

Przeczytaj: We Lwowie powstanie pomnik jednego z przywódców OUN

Konowalec kierował UWO a potem OUN przebywając na emigracji. W tym czasie doszło do stopniowej radykalizacji ukraińskiego ruchu nacjonalistycznego, która zbliżyła ten ruch do faszyzmu i doprowadziła do ludobójstwa na Polakach w czasie II wojny światowej. Stało się to już po śmierci Konowalca, który w 1938 roku został skrytobójczo zamordowany w Rotterdamie przez sowieckiego agenta.

Zobacz także: Ukraiński bank centralny wypuścił monetę z wizerunkiem przywódcy OUN

president.gov.ua / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply