Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przedłożył Radzie Najwyższej projekt uchwały zatwierdzającej decyzję Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony o nałożeniu sankcji na Iran.

Jak przekazał w niedzielę portal Ukrinform, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przedłożył Radzie Najwyższej projekt uchwały zatwierdzającej decyzję Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony o nałożeniu sankcji na Iran.

Według informacji na stronie internetowej Rady Najwyższej projekt został już przekazany kierownictwu parlamentu i Komisji Bezpieczeństwa Narodowego, Obrony i Wywiadu.

„Aby zatwierdzić decyzję Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy z dnia 27 maja 2023 r. „O zastosowaniu sektorowych specjalnych środków gospodarczych i innych środków ograniczających (sankcji) wobec Islamskiej Republiki Iranu”, uchwalonej dekretem prezydenckim z dnia 27 maja , 2023 nr 308/2023” – czytamy w projekcie dokumentu.

Wcześniej prezydent Ukrainy w rozmowie z włoskimi mediami powiedział, że Iran sprzedał Rosji ponad tysiąc dronów i “inną broń”.

USA dostrzegają coraz więcej sygnałów świadczących o tym, że Rosja i Iran rozszerzają bezprecedensowe partnerstwo obronne, które pomoże Moskwie przedłużyć wojnę z Ukrainą, a także stanowi zagrożenie dla sąsiadów Iranu – oświadczył rzecznik Rady Bezpieczeństwa Białego Domu John Kirby.

John Kirby zwrócił uwagę, że “chodzi o rozwijające się stosunki obronne”. Iran dostarcza Rosji drony kamikadze. Dostarczył aż 400 sztuk od sierpnia ub. roku. W zamian Teheran chce nabyć rosyjskie uzbrojenie za miliardy dolarów. Moskwa oferuje mu także bliską współpracę wojskową dotyczącą pocisków rakietowych, elektroniki i obrony powietrznej.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Białego Domu wyraził opinię, że opisywana współpraca pozwala Rosji “zabijać więcej ludzi na Ukrainie”, stwarzając jednocześnie większe zagrożenie dla sąsiadów Iranu.

“Rosja użyła większość irańskich dronów kamikadze, wykorzystując je do atakowania infrastruktury krytycznej na Ukrainie. Dostarczając Rosji ten sprzęt, Iran bezpośrednio umożliwia Moskwie agresywną wojnę na Ukrainie” – oświadczył, cytowany przez agencję AP.

“To partnerstwo obronne na pełną skalę, szkodliwe dla Ukrainy, Bliskiego Wschodu i społeczności międzynarodowej” – dodał.

Kirby ostrzegł, że Moskwa planuje kupić od Teheranu kolejne, jeszcze bardzie zaawansowane technicznie drony.

Zobacz także: Chiny, Iran i Rosja rozpoczęły wspólne manewry w Zatoce Omańskiej

Kresy.pl/Ukrinform

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply