Zjednoczone Emiraty Arabskie włączają się w program południowokoreańskiego samolotu wielozadaniowego 5. generacji KF-21 Boramae. ZEA przejmują część udziałów Indonezji.
Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) ogłosiły zaangażowanie w południowokoreański projekt myśliwca KF-21 – podał w piątek portal Military Leak. “Zaangażowanie Zjednoczonych Emiratów Arabskich obejmuje pokrycie części inwestycji Indonezji, co stanowi kluczowy kamień milowy w rozwijającym się partnerstwie między ZEA a Koreą Południową” – czytamy.
Zjednoczone Emiraty Arabskie i Korea Południowa poinformowały o umocnieniu “specjalnego partnerstwa strategicznego”. ZEA zainwestują 30 miliardów dolarów w różne koreańskie sektory, w tym energetykę jądrową i obronność, m.in. w program KF-21.
ZEA pokryją niepłaconą składkę Indonezji, która wynosi prawie 1 bilion wonów.
Zwracaliśmy uwagę, że firma Korea Aerospace Industries zaprezentowała w kwietniu 2021 roku pierwszy prototyp myśliwca rodzimej produkcji. Prezentacja nastąpiła pięć lat po rozpoczęciu programu KF-X.
Prototyp dwusilnikowego odrzutowca, nazwany KF-21, został zaprezentowany podczas ceremonii w siedzibie KAI w Sacheon, około 440 kilometrów na południe od Seulu. „Wreszcie mamy własny naddźwiękowy myśliwiec” – powiedział w przemówieniu prezydent Mun Jae-in. „Otworzyliśmy nową erę samoobrony i ustanowiliśmy historyczny kamień milowy w rozwoju przemysłu lotniczego”.
Przeczytaj: Ambasador ZEA w USA o wstrzymaniu sprzedaży F-35: “Można było się tego spodziewać”
Przy maksymalnej masie startowej 25 600 kilogramów nowoczesny samolot ma mieć 10 miejsc na pociski powietrze-powietrze i inne uzbrojenie. Może latać z prędkością Mach 1,8. Odrzutowiec jest napędzany dwoma silnikami F414 opracowanymi przez General Electric.
Jak informowaliśmy, w ubiegłym roku rzecznik Agencji Uzbrojenia ppłk Krzysztof Płatek poinformował, że Polska z uwagą przygląda się rozwojowi samolotu samolotu KF-21. “Z uwagą przyglądamy się rozwojowi samolotu KF-21. Nie chcę nic teraz sugerować, ale my z uwagą przyglądamy się rozwojowi tego samolotu” – podkreślił.
Zobacz także: Błaszczak: Polska potrzebuje jeszcze przynajmniej dwóch eskadr samolotów wielozadaniowych
militaryleak.com / Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!