Podczas tegorocznych zawodów Strong Europe Tank Challenge 2018 triumfowali Niemcy, Polacy znaleźli się tuż za podium. Ostatnie miejsce zajęli czołgiści z Ukrainy.

W Niemczech na poligonie w Grafenwöhr zakończył się Strong Europe Tank Challange 2018, czyli doroczne, międzynarodowe zawody czołgistów z różnych krajów Europy i z USA. W tym roku w zmaganiach uczestniczyli żołnierze z Polski (czołgi Leopard 2A5), Niemiec (Leopard 2A6), Austrii (Leopard 2A4), Ukrainy (T-84 Opłot), Francji (AMX Leclerc), Szwecji (Stridsvagn 122), Wielkiej Brytanii (Challanger 2) i USA (M1A2 SEP v2).  Zawody trwały od 3 do 8 czerwca br.

Ostatniego dnia wszystkie reprezentacje miały do wykonania te same zadania. Najpierw, o godzinie 6 rano,  bieg z przeszkodami. Potem odbyła się specyficzna sztafeta, w które zawodnicy zamiast pałeczki przekazywali sobie różne części czołgu.

Ostatnią konkurencją było strzelanie z czołgów w ruchu. Każda drużyna musiała trafić 20 celów na działo, mając do dyspozycji 30 pocisków na pluton. Przy ocenie brano pod uwagę celność i szybkość strzelania.

We wcześniejszych dniach załogi miały inne zadania, jak np. obrona manewrowa, strzelanie szybkie czy rozjeżdżanie samochodów.

Na koniec przeprowadzono tradycyjne „przyjacielskie strzelanie”. Na linii z każdego zespołu ustawił się jeden czołg. Gdy załoga była gotowa, oddawano wspólny strzał.

Zwycięzcami zostali czołgiści z Niemiec. Drugie miejsce zajęli Szwedzi, którzy po raz pierwszy wzięli udział w tych zawodach, a trzecie – Austriacy. Dalsze miejsca zajęli czołgiści z Polski, Francji i Wielkiej Brytanii. Reprezentacja Ukrainy zajęła ostatnie, ósme miejsce. Osobną nagrodę, za „strzelanie snajperskie”, zdobyli żołnierze z USA.

Rok temu najgorzej wypadli Polacy, zajmując szóste miejsce. Wówczas pierwsze trzy miejsca zajęli kolejno żołnierze austriaccy, niemieccy i amerykańscy. Dalej uplasowali się Francuzi i Ukraińcy. Rok wcześniej, w 2016 roku, podobnie jak w tym roku wygrali Niemcy.

Przeczytaj i zobacz: Niemcy: Polscy czołgiści rywalizują z kolegami z NATO [+VIDEO]