Polskie samobieżne haubice “Krab” już z powodzeniem pracują na froncie – poinformował w piątek na swoim Facebooku Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Walerij Załużny.

Walerij Załużny, Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy, zamieścił w piątek na swoim Facebooku nagranie ze strzelania polskiej samobieżnej haubicy “Krab” na froncie wojny rosyjsko-ukraińskiej.

„Nikogo nie zaatakowaliśmy. Chronimy naszych. Jesteśmy pierwszą armią pokoju. W ochronie pokoju na Ukrainie i w całej Europie pomaga nam broń, amunicja i sprzęt dostarczony przez kraje partnerskie” – napisał w komunikacie.

Jak informowaliśmy, w Kijowie na początku czerwca została podpisana umowa, warta około 3 mld zł, dotycząca zakupu przez Ukrainę ponad 50 sztuk polskich armatohaubic Krab. Gazeta podkreśla, że to największy kontrakt eksportowy polskiej zbrojeniówki od lat.

Pod koniec maja br. Informacyjna Agencja Radiowa przekazała, że ukraińskie wojsko otrzymało od Polski 18 sztuk nowoczesnych samobieżnych armatohaubic Krab, czyli wyposażenie jednego dywizjonu. Według rozmówcy IAR z kręgów rządowych, docelowo chodziło o wyposażenie dla trzech dywizjonów artylerii. Według „DGP”, sprzęt ten został przekazany z zasobów Wojska Polskiego i „być może częściowo zostanie zrefinansowany przez Unię Europejską”.

Jak pisaliśmy, w połowie maja zaprezentowano plany strategiczne wiodących spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej m.in. Huty Stalowa Wola (HSW). Przekazano, że HSW prowadzi negocjacje z Agencją Uzbrojenia w kwestii dostawy dwóch kolejnych dywizjonowych modułów ogniowych Regina. Są one wyposażone w 48 haubic samobieżnych Krab.

Armatohaubice Krab są elementem programu Regina. W ramach obowiązujących kontraktów Siłom Zbrojnym RP dostarczono już 80 haubic, a także Artyleryjskie Wozy Amunicyjne, Wozy Dowódcze i Dowódczo-Sztabowe, a także Warsztaty Remontu Uzbrojenia i Elektroniki. Do przekazania zostały jeszcze 42 haubice.

HSW prowadzi negocjacje na kolejne 48 haubic, wraz z pojazdami wsparcia.

155 mm haubica Krab przeznaczona jest do wsparcia ogniowego pododdziałów szczebla brygady, może realizować zadania ogniowe do 30 km klasyczną amunicją artyleryjską oraz do 40 km amunicją z dodatkowym napędem. Ponadto może prowadzić ogień amunicją precyzyjnego rażenia.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply