Grupa Azoty poinformowała w poniedziałek, że podejmie rozmowy z PKN Orlen o rezygnacji ze sprzedaży koncernowi spółki zależnej Zakładów Azotowych Puławy. “Analizy, uwzględniające uwarunkowania rynkowe i płynące z nich jednoznaczne rekomendacje o charakterze strategicznym, nie dają podstaw do kontynuowania rozmów dotyczących potencjalnej akwizycji” – podkreślono w komunikacie. Do sprawy odniósł się prezes Orlenu Daniel Obajtek.

W poniedziałek Grupa Azoty wydała komunika, w którym poinformowała o planach podjęcia z PKN Orlen rozmów dot. rezygnacji ze sprzedaży koncernowi spółki zależnej Zakładów Azotowych Puławy. Jak czytamy, uchwała w tej sprawie została podjęta w poniedziałek i weszła w życie z chwilą jej podjęcia.

Jako przyczyny takiej decyzji wymieniono kilka czynników. Wskazano, że wpływ na przedmiotową decyzję miała m.in. koncepcja budowy wartości Grupy Kapitałowej, przygotowana przez niezależnego doradcę, a także rekomendacja Komitetu Sterującego Projektem.

“Zakończone przez zewnętrzną firmę doradczą analizy, uwzględniające uwarunkowania rynkowe i płynące z nich jednoznaczne rekomendacje o charakterze strategicznym, nie dają podstaw do kontynuowania rozmów dotyczących potencjalnej akwizycji Grupy Azoty Puławy przez Orlen S.A.” – oświadczył Marek Wadowski, wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A.

“Kontynuujemy dalsze, szersze analizy, które pozwolą opracować kolejne działania prowadzące do powrotu grupy kapitałowej na ścieżkę odbudowy jej wartości  rynkowej. Równolegle realizujemy działania nastawione na dalszą optymalizację naszych biznesów oraz kontynuujemy rozmowy z instytucjami finansującymi. Stale monitorujemy rynek i dostosowujemy produkcję do aktualnego zapotrzebowania, które sukcesywnie w ostatnich miesiącach rośnie” – dodał.

W komunikacie podkreślono, że “Grupa Azoty S.A. będzie kontynuować współpracę z firmami doradczymi w zakresie wypracowania rekomendacji i priorytetyzacji działań zmierzających do budowy długoterminowej wartości grupy kapitałowej Spółki dla akcjonariuszy”.

Do sprawy odniósł się na platformie X prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. “Decyzja Zarządu Grupy Azoty o wstrzymaniu sprzedaży Zakładów Azotowych ‘Puławy’ nie służy stabilizacji ich sytuacji finansowej oraz rynkowi nawozowemu, którego plany konsolidacji sięgają jeszcze ubiegłego wieku.Słuszność konsolidacji pokazuje choćby dobra sytuacja Anwilu. Grupa Orlen wciąż jest gotowa na przejęcie Puław” – napisał.

W czerwcu prezes PKN Orlen Daniel Obajtek poinformował o podpisaniu listu intencyjnego, rozpoczynającego etap badań dotyczących akwizycji Zakładów Azotowych w Puławach.

Podczas konferencji prasowej Obajtek podkreślał, że koncern ma doświadczenie w zakresie przejmowania firm. Przypomniał, że w taki sposób Orlen przejął Anwil, który był firmą „praktycznie bankrutującą”. Według Obajtka, obecnie „Anwil bardzo dobrze funkcjonuje”.

Miało to związek z trudną sytuacją Grupy Azoty, która w I kwartale br. zanotowała stratę netto w wysokości ponad 555 mln zł.

pulawy.grupaazoty.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply