Krystalizuje się pomysł utworzenia wspólnej brygady wojskowej skupiającej żołnierzy z Polski, Litwy i Ukrainy. Umowa o utworzeniu Litpolukrbrig ma zostać podpisana na początku przyszłego roku. “Popieramy ten projekt i mamy nadzieję, że na drodze jego realizacji nie będzie przeszkód” – powiedział minister obrony narodowej Polski Tomasz Siemoniak.

Oprócz Litpolukrbrigu szefowie resortów obrony Polski i Ukrainy rozmawiali m.in. o współpracy Ukrainy z NATO i UE, współpracy wojskowej i wojskowo-technicznej oraz o bezpieczeństwie podczas organizowanych wspólnie przez Polskę i Ukrainę piłkarskich Mistrzostw Europy w przyszłym roku.

List intencyjny w sprawie utworzenia Litpolukrbrig przedstawiciele resortów obrony trzech państw podpisali w listopadzie 2009 roku. Zaangażowanie w tworzenie i działanie brygady miało wspierać starania Ukrainy o integrację z NATO, zacieśnić współpracę wojskową tych trzech państw i stworzyć podstawy do powołania na bazie brygady kolejnej Grupy Bojowej Unii Europejskiej.

Brygada ma być wykorzystywana w międzynarodowych operacjach pokojowych pod mandatem ONZ, UE i NATO. Zgodnie z planem pododdziały wydzielane do brygady z Litwy, Polski i Ukrainy pozostaną w dotychczasowych miejscach stałej dyslokacji i podporządkowane będą dowódcy brygady na czas ćwiczeń i misji. Na kwaterę główną dowództwa jednostki wyznaczono Lublin.

Już w momencie podpisania listu intencyjnego zwracano uwagę, że na drodze do powstania jednostki mogą stanąć trudności gospodarcze na Litwie czy na Ukrainie, gdzie problemem były także spory polityczne na szczytach władzy.

Polska i Litwa dotychczas współpracowały w ramach istniejącego w latach 1997-2007 Litewsko-Polskiego Batalionu Sił Pokojowych Litpolbat. Natomiast w latach 1998-2010 Polska i Ukraina wspólnie tworzyły 700-osobowy Polukrbat: Polsko-Ukraiński Batalion Sił Pokojowych. Do 2009 roku w jego skład wchodził też pododdział litewski. Od 2000 roku batalion polsko-ukraiński brał udział w misji KFOR w Kosowie. Początkowo razem z Polakami służyło tam 320 żołnierzy z Ukrainy, w miarę redukcji misji liczba ta spadła do 179 w 2010 roku. W skład jednej z polskich kompanii wchodzili też żołnierze z Litwy.

Wilnoteka.lt/Kresy.pl
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply