Gorąca atmosfera w ukraińskiej Radzie Najwyższej. Podczas debaty w sprawie odwołania gabinetu Mykoła Azarowa deputowani postanowili, że głosowanie odbędzie się w obecności rządu oraz premiera i ogłoszono przerwę. Dymisja rządu jest jednak mało prawdopodobna, ponieważ opozycja ma zbyt mało głosów.
Płonie zbiornik ropy naftowej w rosyjskim Jejsku, leżącym naprzeciwko okupowanego przez Rosjan ukraińskiego Mariupola nad Morzem Azowskim - przekazał w środę doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko na Telegramie. Do wpisu dodał zdjęcia i nagranie pożaru. Rosyjskie media twierdzą z kolei, że do pożaru doszło w sklepie z artykułami gospodarstwa domowego.
W rosyjskim Jejsku, który leży prawie naprzeciwko Mariupola (…) nagle wybuch rano. Pali się zbiornik ropy. Może ktoś niecelnie wystrzelił w pobliżu - napisał Andriuszczenko. Podkreślił, że Rosjanie zamierzają z Jejska dostarczać amunicję do Mariupola. Znajduje się tam również lotniczy terminal ładunkowy.
Opublikował też zdjęcia oraz nagranie przedstawiające pożar.
Odchodzący ze stanowiska premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson nie przyjedzie do Polski z pożegnalną wizytą, ponieważ Mateusz Morawiecki nie znalazł dla niego czasu - twierdzi agencja Bloomberg. Do jej doniesień odniosło się Centrum Informacyjne Rządu.
Planowana wizyta Borisa Johnsona w Polsce została odwołana po tym, jak biuro polskiego premiera Mateusza Morawieckiego powiedziało Downing Street, że nie ma już czasu na spotkanie z ustępującym premierem Wielkiej Brytanii - napisał w poniedziałek wieczorem Bloomberg powołując się na swoje źródła.
Spotkanie Morawieckiego i Johnsona w Warszawie miało być wstępnie umówione na 8 sierpnia. Jeszcze w ubiegłym tygodniu urzędnicy na Downing Street mieli być przekonani, że do wizyty dojdzie. Podróż do Warszawy miała być częścią serii wizyt pożegnalnych Johnsona i jego rozmów telefonicznych z różnymi światowymi liderami.
Tajwański resort obrony przekazał w niedzielę, że Chiny wysłały 66 samolotów wojskowych i 14 okrętów wojennych do działań w okolicach wyspy. Strona tajwańska podała, że 12 samolotów wojskowych ChRL przekroczyło medianę Cieśniny Tajwańskiej. Tajwan wysłał w odpowiedzi na działania Chin swoje samoloty bojowe i okręty wojenne, by monitorowały sytuację.
Chiny miały wysłać 66 samolotów wojskowych i 14 okrętów wojennych do działań w okolicach Tajwanu. 12 samolotów wojskowych ChRL miało przekroczyć medianę Cieśniny Tajwańskiej, która stanowi niepisaną granicę kontroli morskiej wyznaczoną przez geograficzny środek cieśniny pomiędzy Tajwanem a Chińską Republiką Ludową. Z kolei 22 chińskie samoloty naruszyły tajwańską strefę identyfikacji obrony powietrznej (ADIZ).
ADIZ naruszyło sześć myśliwców Shenyang J-16, cztery myśliwce Shenyang J-11, osiem myśliwców rosyjskiej produkcji Su-30, samolot wojskowy Shaanxi Y-8 ASW, a także trzy zdolne do przenoszenia głowic nuklearnych bombowce Xi'an H-6.
Komisja Europejska potrąciła z funduszy należnych Polsce trzecią i czwartą część kar naliczanych za "brak pełnego dostosowania" się do orzeczenia TSUE w sprawie Izby Dyscyplinarnej - podał we wtorek portal RMF, powołując się na rzecznika KE. Chodzi o kwotę 63 mln euro. Oznacza to, że od 3 listopada, gdy Komisja zaczęła naliczać kary Polska straciła już 174 mln euro.
Dziennikarka RMF FM przekazała we wtorek, że Bruksela zdecydowała o potrąceniu Polsce trzeciej i czwartej części kar 25 lipca br. Potrącono kary za okres od 22 lutego do 23 marca (30 mln euro) i od 24 marca do 25 kwietnia (33 mln euro). Chodzi o karę 1 mln euro dziennie za niewykonanie przez Polskę orzeczenia TSUE z lipca 2021 roku ws. zawieszenia funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
KE wysyłała wcześniej Polsce wezwania do zapłaty. Komisarz ds. wymiaru sprawiedliwości Didier Reynders wysłał kilka dni wcześniej list do polskich władz. Stwierdził w nim, że chociaż osiągnięto postęp w niektórych konkretnych kwestiach, to jednak Polska nadal "nie w pełni zastosowała się do orzeczenia TSUE z 14 lipca".
Szwecja wyśle do Wielkiej Brytanii 120 instruktorów wojskowych, którzy wraz z Brytyjczykami przeszkolą do końca roku 10 tys. Ukraińców - poinformował w niedzielę rząd Szwecji.
W okresie od 12 sierpnia do 31 grudnia 2022 r. Szwedzkie Siły Zbrojne wyślą do Wielkiej Brytanii 120 instruktorów w celu przeprowadzenia podstawowego szkolenia wojskowego dla obywateli Ukrainy - podano w oświadczeniu resortu obrony Szwecji. "Wojna Rosji z Ukrainą trwa od ponad pięciu miesięcy. Ważne jest, aby świat nadal wspierał Ukrainę w jej walce o suwerenność. (...) Szwedzcy instruktorzy przyczynią się do wzmocnienia zdolności obronnych Ukrainy" - oświadczył cytowany w komunikacie minister obrony Szwecji Peter Hultqvist.
Podkreślono, że w Wielkiej Brytanii przebywać będzie jednocześnie maksymalnie 60 szwedzkich instruktorów.
Były prezydent USA Donald Trump zaapelował w czasie sobotniego przemówienia w Teksasie o likwidację ministerstwa edukacji w związku z kwestią "edukacji seksualnej". "Nie możesz uczyć o Biblii, ale możesz uczyć dzieci, że Ameryka jest zła i że mężczyźni mogą zajść w ciążę" - wskazał. "Ameryka jest na skraju przepaści" - podkreślił Trump. Wyraził opinię, że kraj stanie się niedługo "Wenezuelą na sterydach".
W sobotę Donald Trump przemawiał na "Conservative Political Action Conference" w Dallas w Teksasie. "Powinniśmy zlikwidować Departament Edukacji" - powiedział Trump. Wyraził opinię, że w całym kraju powinny obowiązywać surowe zakazy nauczania dzieci nieodpowiednich treści w szkołach. "Szkolna modlitwa jest zabroniona, ale pokazy drag queen są dozwolone. Nie możesz uczyć o Biblii, ale możesz uczyć dzieci, że Ameryka jest zła i że mężczyźni mogą zajść w ciążę" - wskazał były prezydent USA.
Trump: "School prayer is banned but drag shows are allowed ... You can't teach the Bible but you can teach children that America is evil and that men are able to get pregnant." pic.twitter.com/uNZVMsYB6r
Pozwoliłem sobie przygotować tłumaczenie artykułu ukraińskiego politologa na temat wydarzeń na Majdanie. Być może kogoś zainteresuje:
pokazywarka.pl/lotr-przemowil/
Tam nie ma żadnego tłumaczenia.