Oświadczenie ambasadorów wystosowano z okazji tzw. Dnia Przeciwko Homofobii i Transfobii.

Piętnastu ambasadorów akredytowanych na Ukrainie wystosowało wspólne oświadczenie z okazji przypadającego dzisiaj tzw. Dnia Przeciwko Homofobii i Transfobii. Pod dokumentem podpisali się przedstawiciele Austrii, Belgii, Kanady, Danii, Unii Europejskiej, Finlandii, Francji, Niemiec, Włoch, Holandii, Norwegii, Szwecji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i USA.

Ambasadorowie napisali, że niepokoi ich sprawa bezpieczeństwa osób LGBTI, ich przyjaciół, rodzin i wszystkich „zwolenników tolerancji i równości” na Ukrainie. Przypomnieli, że w przeszłości zdarzały się przypadki przemocy wobec nich. Jednocześnie pochwalili Ukrainę za spokojny przebieg Parady Równości w Kijowie w ubiegłym roku oraz tegorocznego konkursu piosenki Eurowizji pod hasłem „Celebrate Diversity”. Ambasadorowie oczekują, że tak będzie także podczas Marszu Równości środowisk LGBTI w Kijowie planowanego na 18. czerwca br.

Wspólnie wzywamy policję i władze miasta do wspierania i ochrony praw osób LGBTI oraz osób ich wspierających w celu przeprowadzenia Marszu Równości. Prosimy także wszystkich Ukraińców o respektowanie prawa ich współobywateli do pokojowych zgromadzeń. – napisali ambasadorowie.

W oświadczeniu napisano także, że Ukraina dokonała wyraźnego postępu w uznawaniu i ochronie praw człowieka. Zachęcono Ukrainę do dalszych działań w tej kwestii, w tym na polu „przeciwdziałania dyskryminacji obywateli LGBTI”. Zapowiedziano, że w dniu dzisiejszym niektóre placówki dyplomatyczne w Kijowie w ramach „solidarności ze społecznością LGBTI i wartościami różnorodności” wywieszą tęczowe flagi.

PRZECZYTAJ: Ukraińscy nacjonaliści rozbili imprezę LGBT [+VIDEO/FOTO]

Tymczasem ukraińskie media podały dzisiaj, że „nieznani sprawcy” uniemożliwili przeprowadzenie „parad równości” w Charkowie i Chersoniu.

CZYTAJ TAKŻE: Największe zagrożenia dla ukraińskich rodzin: alkoholizm, rozwody, aborcja, emigracja i gender

Kresy.pl / ua.embassy.gov / Hromadske / Cherson Typycznyj

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz