Niemal dwustu żołnierzy chińskiej armii ruszyło do afrykańskiego Mali by pełnić służbę w ramach kontyngentu pokojowego ONZ. Odzwierciedla to rosnącą rolę Chin w Afryce.

Jak informuje „Renmin Ribao” („Dziennik Ludowy”), organ prasowy Komunistycznej Partii Chin, w dniu dzisiejszym Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza wysłała 190 swoich żołnierzy, którzy mają uzupełnić kontyngent sił pokojowych ONZ w Mali. W tym państwie w zachodniej Afryce będzie stacjonować 395 błękitnych hełmów z Chin, kolejni ruszą 24 maja. Dziennik podkreśla, że to już piąta zmiana chińskich żołnierzy realizujących misję pokojową ONZ w Mali. Wśród niej znajdzie się 79, którzy służyli w ramach trzeciej zmiany, by służyć swoim kolegom doświadczeniem. W ramach kontyngentu znajdzie się personel mający wykonywać zadania w zakresie bezpieczeństwa, ale też inżynierowie wojskowi oraz służba medyczna, którzy mają pomagać miejscowej ludności na płaszczyźnie humanitarnej.

Tę informację dostarczył portal Kresy.pl.
Wspieraj rzetelne dziennikarstwo.

Chiny zdetronizowały USA jako czołowego partnera handlowego państw Afryki Subsaharyjskiej jeszcze w 2009 r. W latach 2005-2014 obroty handlowe z państwami afrykańskimi zwiększyły się 5,5-krotnie. Inwestycje podmiotów chińskich w Afryce w tym samym okresie wzrosły aż 20-krotnie. Chiny stały się też dla państw afrykańskich głównym kredytodawcą.  Dopiero po umocnieniu swojego stanowiska politycznego i ekonomicznego na Czarnym Lądzie, Chińczycy wykazują się także inicjatywami na płaszczyźnie bezpieczeństwa. Bardzo istotnym było w tym względzie ustanowienie w 2016 r. chińskiej bazy wojskowej w Dżibuti, w strategicznym miejscu przy Cieśninie Bab al-Mandab, przez który biegnie główny morski szlak handlowy świata, z Europy na Daleki Wschód.

people.cn/obserwatorfinansowy.pl/

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz