Dr Adam Balcer, wykładowca Studium Europy Wschodniej UW w raporcie dla Instytutu WiseEuropa pisze o „polskim zaangażowaniu w Holokaust” , którego „skala jest nadal zdecydowanie niedoceniana w dzisiejszej Polsce”.

W raporcie opracowanym przez politologa, dra Adama Balcera dla Instytutu WiseEuropa, zatytułowanym „Pod powierzchnią illiberalizmu”(oryg. Beneath the surface of illiberalism), z podtytułem „Powracająca pokusa „narodowej demokracji” w Polsce i na Węgrzech – z lekcjami dla Europy”, zawarto kontrowersyjne stwierdzenia dot. „udziału Polaków w Holokauście”.

Przeczytaj: BBC: polscy maszyniści pomagali w Holocauście, a Niemcy były pod okupacją nazistowską [+VIDEO]

Czytaj także: Kolejny krok ku penalizacji sformułowania „polskie obozy śmierci”

Raport generalnie krytycznie opisuje i ocenia rozwój idei i formacji narodowych w Polsce i na Węgrzech, odnosząc się jednak wyraźnie do PiS w Polsce i Fideszu na Węgrzech. – Polska i Węgry są wyjątkowymi przypadkami w Europie, ponieważ są rządzone przez rządy pojedynczych partii „miękkich” prawicowych, narodowych populistów –twierdzi Balcer. Dalej pisze również, że „stawianie się na pierwszym miejscu w perspektywie bycia ofiarami i bohaterami, umożliwia mainstreamowym polskim i węgierskim elitom i społeczeństwom unikanie poważnej konfrontacji ze swoją trudną przeszłością”.

W treści raportu wyraźnie uwypuklono stwierdzenie, że „polskie zaangażowanie w Holokaust było znacznie mniejszy niż w przypadku Węgier, jednak jego skala jest nadal zdecydowanie niedoceniana w dzisiejszej Polsce”.Dr Balcer, powołując się na raport polskiego Centrum Badań nad Zagładą Żydów pisze, że „Polacy w znacznej większości byli zimno obojętni na eksterminację Żydów, a ich nastawianie względem nich pozostało przez całą wojnę negatywne”.

– W opinii Centrum Badań nad Zagładą Żydów, polscy Żydzi doświadczyli z rąk Polaków więcej cierpienia, niż wsparcia czy pomocy –czytamy w raporcie.

Przeczytaj:

Izraelski Yad Vashem zarzuca Polsce rewizjonizm holokaustu

Obciążanie Polaków winą za holocaust jest obraźliwe – dyrektor Muzeum Historii Polski

Szef FBI mówi o współodpowiedzialności Polaków za holocaust

Fragment ten został oznaczony jednym przypisem do anglojęzycznej wersji strony głównej Centrum Badań nad Zagładą Żydów. Sam raport powstał dla Fundacji WiceEuropa Institute, we współpracy z niemiecką Fundacją Heinrich Bölla.

Na raport i zawarte w nim stwierdzenia dot. „polskiego zaangażowania w holokaust” zwrócił uwagę wiceprezes Ruchu Narodowego, Krzysztof Bosak. Zaznaczył też, że tezy raportu dr Balcera były prezentowane we wtorek na debacie w Fundacji Batorego.

– Warto zauważyć, że autor jest świetnie osadzony w tym całym networku polskojęzycznych instytucji ds. dialogu i spraw międzynarodowych– napisał na Twitterze Bosak.

Dr Adam Balcer jest związany jako wykładowca ze Studium Europy Wschodniej UW. Wcześniej krytycznie wypowiadał się nt. filmu „Wołyń”. Twierdził, że „ten film to zmarnowana szansa na realne pojednianie z Ukraińcami”.

Przeczytaj: Wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego: Isakowicz-Zaleski to agent wpływu Kremla

Twitter.com/ wise-europa.eu/ Kresy.pl

Oceń ten artykuł
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

12 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  mix :

  On chyba plemienny? Strona polska zamiast się tłumaczyć przez żydowską propagandą powinna w reakcji zacząć nagłaśniać spory udział samych Żydów w kolaboracji z Niemcami i zagładzie własnego narodu – od roli judenratów aż po organizacje typu Żagiew.

  • Avatar
   fiesta :

   Opinia koczownika plemiennego A.Balcera nie jest poparta dowodami i nosi znamiona PROPAGANDY – vide propaganda A.Calej, J.T.Grossa, M.Marzynskiego, A.Holland etc o Polakach.
   Najwyzszy czas wyczyscic Polske z zydowskiego gnoju, ktory zalega od kilkunastu stuleci i jest przyczyna wielkich nieszczesc narodu polskiego.
   Jezus Chrystus (Bog) nazwal zydow: ZMIJOWYM PLEMIENIEM (Mat 23:33) i DZIECMI DIABLA (Jan 8:44).
   Jezus Chrystus (Bog) nie mogl sie mylic.

 2. Avatar
  jaro7 :

  Ten UW to jakies antypolskie siedlisko,oprócz tego pajaca Balcera,jest tam kolejny pajac Wóycicki i kolejny który został szefem Forum Polsko-UPAińskiego,który powiedział „my tu wszyscy jesteśmy miłośnikami ukrainy”.Podejrzewam że jeszcze kilku takich renegatów by się znalazlo na tym uniwersytecie.

 3. Avatar
  fiesta :

  ZYDZI ZYDOM ZGOTOWALI HOLOCAUST I TAKI LOS !… Przewodniczacy Komitetu Zydowskiej Agencji Pomocy rabin Izaak Greenbaum powiedzial 18 lutego 1943r w Nowym Jorku – cytat:
  „If I am asked, „Could you give from the UJA (United Jewish Appeal) moneys to rescue Jews,
  ‚I say, NO! and I say again NO!”…. „One Cow in Palestine is worth more than all the Jews in Poland” (Jesli bede zapytany, czy moglbym dac pieniadze z UJA na ratowanie Zydow, powiem NIE i jeszcze raz powiem NIE. Jedna krowa w Palestynie jest wiecej warta niz wszyscy Zydzi w Polsce). Zrodlo: ( http://www.realnews247.com/brutal_zionist_role_in_holocaust.htm ).

  • Avatar
   fiesta :

   1. Historyk E.Black udokumentowal kolaboracje zydowskich syjonistow z niemieckimi nazistami na mocy tajnego porozumienia z 1933r, ktore obowiazywalo prawie do konca 1941r.
   2. Historyk B.Rigg udokumentowal masowy udzial zydow w armii A.Hitlera, ktorych bylo ponad 150 tysiecy.
   3. Historyk D.Bronder udokumentowal zydowskie pochodzenie A.Hitlera i jego wspolpracownikow w aparacie wladzy III Rzeszy niemieckiej.
   4. Historyk J.R.Nowak udokumentowal masowa kolaboracje zydow z niemieckim i sowieckim okupantem Polski.
   5. Polski zyd E.Ringelblum opisal znecanie sie zydowskiej policji getta nad zydami oraz kolaboracje zydowskiej policji getta z nazistami – jednym z policjantow getta byl polski zyd M.Edelman, ktory zabijal swoich zydowskich pobratymcow i wysylal ich do obozow koncentracyjnych. W 1998r zyd Stolzman vel A.Kwasniewski (owczesny pre-ZYD-ent RP) odznaczyl M.Edelmana najwyzszym polskim odznaczenieniem panstwowym, Orderem Orla Bialego za udzial w strzelaninie w gettcie warszawskim, ktora zydowska propaganda podniosla do rangi „powstania” w gettcie i nawet kon by sie z tego usmial.

 4. Avatar
  mazowszanin :

  Nie, no panie Balcerek, pojechałeś pan po bandzie. W żadnym kraju Europy zajętym przez Niemców nie karano z automatu śmiercią za pomoc Żydom, tylko w Polsce (na terenie wydzielonym jako Generalna Gubernia). Pewnie takie zasady Niemcy prowadzili na skutek za małej pomocy wobec Żydów, czyż nie panie Balcerek? Zgaduję, pański dziadek był aktywistą w czasie wojny w organizacji Żagiew i był zawsze mało zadowolony w swoich wspomnieniach bo mu Polacy nie dość pomagali w łapaniu Żydów. Mam racje?

 5. kojoto
  kojoto :

  Oczywiście ofiarami byli tylko żydzi… co z tego, że w czasie II WŚ zamordowano więcej Polaków, niż żydów, i że Polaków mordowali nie tylko niemcy, ukraińcy i rosjanie, ale i komuniści żydowscy. Polacy mają się czuć winni za to co zrobili niemcy, a do tego mają nie wypominać ukraińcom i innym ludobójcom ich win, w imię „dobrej współpracy”. Takich ludzi powinno się poddawać publicznej chłoście…..