Współprzewodniczący partii SPD, Norbert Walter-Borjans opowiedział się za szybkim uruchomieniem gazociągu Nord Stream 2. Jego zdaniem w tej kwestii Niemcy nie powinny się kierować sympatiami.

Jak podały w sobotę niemieckie media, współprzewodniczący partii SPD, Norbert Walter-Borjans opowiedział się za szybkim uruchomieniem gazociągu Nord Stream 2. Jego zdaniem w kwestii polityki gospodarczej Niemcy nie powinni się kierować emocjami. „W tej kwestii nie możemy zwracać uwagi na sympatie polityczne”

Zdaniem socjaldemokraty, Nord Stream 2 zapewni Niemcom „odpowiednią infrastrukturę na ścieżce ku osiągnięciu neutralności klimatycznej”.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Jak informowaliśmy, Rosja sygnalizuje, że nie zaoferuje europejskim konsumentom dodatkowego gazu w celu złagodzenia obecnego kryzysu energetycznego, chyba że otrzyma coś w zamian: zgodę organów regulacyjnych na rozpoczęcie dostaw gazociągiem Nord Stream 2.

„Nie możemy przybyć na ratunek tylko po to, by zrekompensować błędy, których nie popełniliśmy” – powiedział w wywiadzie Konstantin Kosachow, czołowy ustawodawca w izbie wyższej parlamentu. „Wypełniamy wszystkie nasze kontrakty, wszystkie nasze zobowiązania. Wszystko poza tym powinno być przedmiotem dodatkowych dobrowolnych i obopólnie korzystnych umów”.

Operator rurociągu poinformował w poniedziałek, że jego pierwsza nitka jest pełna tzw. gazu technicznego i gotowa do eksploatacji, choć nie może jej wysłać do czasu uzyskania zgody organu regulacyjnego.

Chociaż eksport do Europy wzrósł w tym roku w porównaniu z zeszłorocznym poziomem, według „Oxford Institute for Energy Studies” ciągle jest niższy niż w 2019 roku. Dzienne przepływy spadły w październiku, a Gazprom powoli uzupełnia swoje magazyny w Europie, zwiększając presję na wzrost cen. Rosja obwiniła za kryzys zbyt pospieszne przejście do polegania na alternatywnych źródłach energii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Na konferencji energetycznej w Moskwie w zeszłym tygodniu prezydent Władimir Putin wydawał się sugerować, że Rosja może zaoferować więcej gazu. Krytykował także powolny postęp w uzyskiwaniu zgody na Nord Stream 2. Proces może potrwać do przyszłego roku. Niemieckie organy regulacyjne analizują obecnie wniosek o certyfikację, ich wstępna decyzja może zapaść dopiero w styczniu, po czym Komisja Europejska również będzie musiała wydać zgodę.

„Gdybyśmy mogli zwiększyć dostawy tą drogą, znacznie złagodziłoby to napięcie na europejskim rynku energii” – powiedział Putin. „Jednak nie możemy tego zrobić do tej pory ze względu na bariery administracyjne”.

Zobacz też: Współprzewodnicząca partii Zielonych w Niemczech chce powstrzymać zatwierdzenie Nord Stream 2

Kresy.pl/Rnd.de
Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz