Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz stwierdził, że „ksenofobiczna” demonstracja przeciwko ukraińskiej imigracji zarobkowej do Polski jest czymś oburzającym. „Nie zgadzam się na straszenie mieszkańców wyimaginowanym wrogiem”.

W sobotę środowiska narodowe zorganizowały we Wrocławiu protest przeciwko działaniom rządu Beaty Szydło, sprzyjającym ściąganiu do pracy w Polsce setek tysięcy Ukraińców rocznie. Działania narodowców skomentował na Facebooku prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz:– Nie zgadzam się na straszenie mieszkańców wyimaginowanym wrogiem, którego we Wrocławiu nie ma. Planowane na sobotę zgromadzenie ONR skierowane przeciwko mieszkańcom pochodzenia ukraińskiego jest czymś oburzającym.

ZOBACZ: Dutkiewicz otworzył synagogę, przemawiał w jarmułce i tańczył z rabinami [VIDEO]

Prezydent miasta podkreślił, że „we Wrocławiu żyją dziesiątki tysięcy Ukraińców, którzy są pełnoprawnymi mieszkańcami miasta”. – Tutaj pracują, uczą się, budują naszą wrocławską społeczność –napisał. Wyraził też nadzieję, że „wrocławianie nie przyłączą się do ksenofobicznej inicjatywy ONR, opartej na nieuprawnionych lękach jej członków”.

Przeczytaj: Wrocław: Podczas marszu ONR spalono zdjęcie Dutkiewicza w jarmułce

– Dotychczasowe zaangażowanie wrocławian pokazuje, że jesteśmy otwarci, gościnni i potrafimy solidaryzować się z innymi. Naszym obowiązkiem jest pomagać tym, którzy szukają pomocy, schronienia i godnego życia. Tak jak wielu członków naszych rodzin znalazło kiedyś nowy dom za granicą –stwierdził Dutkiewicz.

CZYTAJ TAKŻE:
Ukrainizacja polskiego rynku pracy jest nieunikniona? „Jesteśmy nakierowywani na gospodarczą zapaść”
Dr Cezary Mech dla Kresów.pl: Ukraińcy obniżają Polakom wynagrodzenia i zmuszają ich do emigracji

„Na Wasze miejsce przyjdą Ukraińcy” – pracownicy mieleckiej tłoczni protestują przeciwko niskim płacom

Manifestacja z udziałem członków Młodzieży Wszechpolskiej, ONR i Narodowców RP odbyła się w sobotę po południu na wrocławskim rynku. Nieopodal zebrała się także kontrmanifestacja środowisk lewicowych i prounijnych, w tym Obywateli RP.

Manifestacje przeciwko ukrainizacji polskiego rynku pracy oraz polityce rządu PiS w tej sprawie odbyły się również w innych polskich miastach, w tym w Warszawie.

Jak podaje portal gazetawroclawska.pl, z najnowszych danych wynika, że obecnie we Wrocławiu pracuje ok. 40 tysięcy Ukraińców.

Przeczytaj: Wrocław: W 2016 roku pracę w mieście podjęło ponad 62 tysiące Ukraińców

Czytaj również: Ukraińcy oblegają Wrocław

gazetawroclawska.pl / facebook.com / Kresy.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.

a

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. zefir :

    O tym ,że wspiera i broni ukraińskich rezunów,potomków ludobójców ,nosicieli ideologii OUN,ustawowych naśladowców bandyckich tradycji UPA, bestialskich morderców Polaków,okupantów ziem polskich i swoich wrocławskich mieszkańców,lewak Dudkiewicz koleś banderowskiej Swobody i lwowskiej Samopomocy,nawet się nie zająknie.

  2. jaro7 :

    Ludzi ze wschodnich Kresów w dużej mierze osiedlono we Wrocławiu(tych z Wołynia też),teraz ci ludzie i ich potomkowie musza obcować z potomkami swoich oprawców i słuchać języka tych zbrodniarzy.O Dutkiewiczu szkoda się wypowiadać,dla mnie to lewacka menda

  3. krok :

    Widać nie zna realiów życia w Polsce. Ukraińcy sie w ogóle nie integrują, a to będzie groźne za kilka, kilkanaście lat, kiedy duże skupiska ukraińców będą niczym arabowie we Francji. Można nazwać to szowinizmem, lecz faktom nie da się zaprzeczyć.