Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska oświadczyła, że tzw. ustawa wiatrakowa jest gotowa. “Przed świętami została przekazana do KPRM. Wierzę, że niebawem będziemy ją procedować w rządzie” – powiedziała.
We wtorek rano szefowa resortu klimatu i środowiska była gościem w TVP Info. “Ustawa wiatrakowa jest gotowa. Przed świętami została przekazana do KPRM. Wierzę, że niebawem będziemy ją procedować w rządzie” – oświadczyła Paulina Hennig-Kloska.
Wyraziła opinię, że zwiększenie energii wiatrowej to priorytet. “Mamy dużo energii z wiatru, obecnie produkujemy około 35 proc. wiatru. W efekcie ceny prądu są niższe. Średnia cena hurtowa rynkowa energii (około 450 zł za ubiegły rok) spadła o 100 zł. Biznes już to odczuwa, dla gospodarstw domowych cena wciąż pozostaje zamrożona” – stwierdziła minister klimatu i środowiska.
Polityk Polski 2050 była dopytywana o liczne rozbieżności w rządzie dotyczące choćby zasad odległości od domów, parków narodowych, zabytków kultury, czy dróg. Odpowiedziała, że wspomniane kwestie będą wyjaśniane na posiedzeniu rządu. Jak dodała, większość tych wątpliwości już zostało omówionych i znajdują swoje odniesienie w projekcie ustawy.
“Postulat o ograniczeniach odległościowych od dróg krajowych wywróciłoby ustawę i zaostrzyło obecne przepisy. Dziwią takie głosy, zwłaszcza w koalicji” – powiedziała.
Pierwszy, zgłoszony w grudniu 2023 roku projekt spotkał się z zarzutami o lobbing. Doniesienia medialne sugerowały, że żona eksperta Polski 2050 ds. klimatu i energii pracuje dla polskiej filii duńskiego przedsiębiorstwa działającego w branży energetyki wiatrowej.
Projekt przewidywał możliwość stawiania siłowni wiatrowych nawet poniżej 400 m od zabudowań. Obecnie budowa wiatraków jest dozwolona w minimalnej odległości 700 metrów od budynków mieszkalnych.
Czytaj także: Prokuratura wszczęła śledztwo ws. ustawy wiatrakowej
money.pl / kresy.pl
Wszyscy wiedzą o co chodzi z wiatrakami.
Chcą nam wepchnąć poniemiecki złom, który nie nadaje się w żaden sposób do recyklingu i jest ogromnie problematyczny do utylizacji.