Wojsko Polskie wyśle do Izraela samoloty transportowe C-130 Hercules. Mają one ewakuować Polaków.

Jak poinformował w niedzielę Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Wojsko Polskie wyśle do Izraela samoloty transportowe C-130 Hercules. Mają one ewakuować Polaków.

“Wojsko Polskie przygotowuje się do ewakuacji Polaków z Izraela. Po naszych rodaków wyślemy samoloty transportowe C-130 Hercules” – czytamy we wpisie szefa MON na portalu X (dawniej Twitter).

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński poinformował w rozmowie z RMF FM: “Dziś po południu wyrusza z Polski samolot, który ewakuuje grupę naszych rodaków z Izraela”.

“Stworzymy listę, zobaczymy, ile osób będzie chętnych do ewakuacji. Sprawdzamy, jakie są możliwości i potrzeby. Jeżeli będzie potrzeba organizacji kolejnych lotów ewakuacyjnych, to ich nie wykluczamy” – dodał.

W sobotę wieczorem premier Izraela, Benjamin Netanjahu, wygłosił orędzie do narodu w związku z atakiem Hamasu. Powiedział, że sobotnie wydarzenia są czymś „nigdy dotąd nie widzianym w Izraelu” i obiecał, że zapewni, by nigdy się nie powtórzyły. Zaznaczył, że Hamas „najechał izraelskie terytorium” i rozpętał „okrutną i złą wojnę”.

– Wygramy tę wojnę, ale cena będzie nieznośnie ciężka – powiedział Netanjahu. – Hamas chce nas wszystkich wymordować, mordując dzieci i matki w ich domach, w ich łóżkach… To wróg, porywający osoby starsze, dzieci, młode dziewczyny, który masakruje i wyrzyna naszych cywilów, dzieci, które po prostu chcą się cieszyć festiwalem – kontynuował.

Szef rządu Izraela nawiązał tu do faktu, że celem Hamasu stała się grupa żydowskiej młodzieży, który brała udział w pro-pokojowym festiwalu muzycznym w pobliżu granicy ze Strefą Gazy. Część uczestników, w tym młode żydowskie kobiety i dziewczęta, zostały porwane i jako zakładniczki wywiezione do Strefy Gazy.

– Izraelskie Siły Obronne natychmiast użyją całej swojej siły, by zniszczyć zdolności Hamasu – oświadczył Netanjahu. – Będziemy z nimi walczyć do samego końca i pomścimy ten czarny dzień (…).

Netanjahu nazwał też Gazę „miastem zła” i zapowiedział, że Izrael będzie atakował Hamas wszędzie, zamieniając miejsca, w których się ukrywa i z których działa w „miasta ruin”.

Netanjahu zwrócił się też do „mieszkańców Gazy”, mówiąc im, aby „natychmiast się wynieśli, ponieważ będziemy działać wszędzie i z pełną siłą”.

Część komentatorów zaznacza, że premier Izraela dał do zrozumienia, że celem jest zniszczenie Strefy Gazy, przy czym nie wiadomo, dokąd jej mieszkańcy mieliby się “wynieść”.

Dodajmy w tym kontekście, że w sobotę wieczorem w sieci pojawiły się nagrania, mające pokazywać przerzucanie przez izraelskie wojsko ciężkiego sprzętu na południe. Na filmach widać m.in. ciągniki drogowe z lawetami z czołgami.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, w związku z wielkim atakiem palestyńskiego Hamasu na Izrael, minister obrony tego kraju, Jo’aw Galant wydał oświadczenie, w którym otwarcie zagroził palestyńskim bojownikom zdecydowanym odwetem. Hamas wkrótce zrozumie, że zrobił tragiczny błąd i zapłaci za to – oświadczył.

Kresy.pl/RMF FM

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. Bohdan Staszynski
  Bohdan Staszynski :

  ciekawe jakich to Polaków ściąga się z Izraela wojskowym samolotem…
  Spodziewałbym się dużej fali żydowskich uchodźców do PL i niedługo później wzrostu 800 – na 1500 minimum, dla biednych uchoćców z USraela.
  Oczywiście tylko dla nich.
  Goje niech się cieszą, że mają 800

 2. RAFALXJXJXJ
  RAFALXJXJXJ :

  Co wieżli w tamtą stronę wie tylko Błaszczak i jego banda dyletantów w mundurach. Nowa operacja Most – w tamtą stronę Niedzielski z worami dolarów a z powrotem uchodżcy czosnkowi transportowani na nasz koszt z trefnymi wizami .

 3. jaro7
  jaro7 :

  Będą ściągac tych z podwójnym obywatelstwem? A ilu,bo najpierw była mowa o 200,potem 400 a teraz bodajże juz 2000 Polaków?! Żeby nie okazało się że nagle będziec 100 tys kolejna faza budowy budowy Ukropolinu.