Aktualnie nie są prowadzone działania w zakresie pozyskania pocisków średniego zasięgu dla Wojska Polskiego – informuje Agencja Uzbrojenia w odpowiedzi na pytania portalu Kresy.pl.

Strona polska wyrażała zainteresowanie kupnem pocisków Tomahawk. Miało to związek z programem “Orka”, którego realizacja została jednak przesunięta na 2034 rok. Jeśli zaś o chodzi o platformy lądowe, to do 2019 roku posiadania pocisków średniego zasięgu zabraniał traktat INF. Przestał on jednak obowiązywać. Konflikt na Ukrainie pokazuje, jak dużym atutem po stronie rosyjskiej jest posiadanie tego rodzaju uzbrojenia i jak wielkie szkody Rosjanie wyrządzają za ich pomocą ukraińskim miastom. Z kolei strona ukraińska nie ma możliwości przeprowadzenia uderzenia odwetowego, ponieważ nie posiada pocisków o porównywalnym zasięgu. Portal Kresy.pl zwrócił się do Agencji Uzbrojenia (AU) z pytaniem, “czy prowadzone są działania w celu pozyskania rakiet średniego zasięgu dla Sił Zbrojnych RP, a jeśli tak, to jakie?”.

“Agencja Uzbrojenia nie prowadzi obecnie działań w przedmiotowym zakresie” – odpowiedział rzecznik AU ppłk Krzysztof Płatek. “Jednocześnie informuję, że w ramach dywizjonowych modułów ogniowych HOMAR na potrzeby wyrzutni rakietowych M142 HIMARS pozyskany zostanie zapas pocisków rakietowych ATACMS zdolnych do precyzyjnego rażenia celów na odległościach do 300 km” – dodał.

Zwracaliśmy uwagę, że w 2019 roku Polska zakontraktowała jedynie 30 pocisków ziemia-ziemia systemu ATACMS w wersji M57 Unitary, zdolnych do precyzyjnego rażenia celów na odległościach do 300 km.

Zobacz także: Agencja Uzbrojenia podaje szczegóły zakupu śmigłowców Apache i zapowiada „mechanizmy offsetowe”

Jak informowaliśmy, na początku października wicepremier i minister obrony Mariusz Błaszczak zapowiedział, że już niebawem do Polski dotrą zamówione systemy HIMARS.

Pierwotnie, Polska w ramach programu Homar planowała docelowo zakup 160 wyrzutni, natomiast jak dotąd zakupiła jeden dywizjon HIMARS z 20 wyrzutniami i sprzętem towarzyszącym. W tym przypadku było to tzw. zakup „z półki”.

Zobacz także: Polska chce pozyskać 500 wyrzutni HIMARS. Szef MON podpisał zapytanie ofertowe

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply