Włochy: Od rana na Lampedusę przybyło 1400 migrantów

W niedzielę na włoską wyspę Lampedusa przypłynęło ponad 1400 migrantów. Przypłynęli oni na pokładzie kutra i 13 łodzi. Świadczy to o nasileniu fali migracyjnej z wybrzeży Afryki. Włoski rząd zamierza omówić aktualną sytuację. Włoskie władze spodziewają  się jeszcze większego wzrostu fali migracyjnej.

Do Lampedusy zbliżył się przed południem kuter rybacki, na którym było 398 migrantów różnej narodowości, wśród nich 24 kobiety oraz sześcioro dzieci. W odległości trzech mil morskich od brzegów wyspy jednostka uległa awarii. Migranci zostali zabrani z pokładu motorówkami kapitanatu portu i Gwardii Finansowej – podaje Polska Agencja Prasowa (PAP).

Na wyspę przypłynęły wcześniej dwie duże łodzie. Na pokładzie pierwszej znajdowało się 325 migrantów, na drugiej około 100 osób, wśród nich noworodek. Przypłynęły także mniejsze łodzie wypełnione imigrantami.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Lider współrządzącej Włochami Ligi Matteo Salvini, zwolennik zaostrzonej polityki migracyjnej, zawnioskował o zwołanie pilnej narady rządu w sprawie imigracji.

Według włoskich mediów zawarte zostało wstępne porozumienie w tej sprawie pomiędzy Salvinim, byłym szefem MSW, i jego następczynią Lucianą Lamorgese.

Na pokładzie ostatniej, 14. łodzi, która dotarła na wyspę od świtu, znajdowało się 89 migrantów.

Włoskie władze spodziewają się dużego nasilenia fali migracyjnej. „Napływ migrantów wzrasta przy dobrej pogodzie” – oświadczył burmistrz Lampedusy, Toto Martello, w rozmowie ze stacją telewizyjną RAI, cytowany przez agencję „Reuters”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Mieszkańcy wyspy Lampedusa protestują przeciwko przyjmowaniu kolejnych nielegalnych migrantów

Wszyscy migranci zostali umieszczeni w specjalnym ośrodku, który znajduje się na wyspie.

O natężeniu fali migracyjnej na włoską wyspę informowaliśmy już w ubiegłym tygodniu. Wówczas w ciągu jednego dnia na Lampedusę przybyło ponad 630 imigrantów.

pap / reuters.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz