Tysiące serwerów i dziesiątki krajowych systemów na całym świecie stało się celem ataku hakerskiego – poinformowała w niedzielę włoska agencja do spraw cyberbezpieczeństwa (ACN). Wskazano, że atak dotyczy też Francji, Finlandii, Kanady i USA.

Atak hakerski miał na celu wykorzystanie luki w oprogramowaniu – oświadczył dyrektor generalny ACN Roberto Baldoni, cytowany przez agencję Reuters. Zwrócił uwagę na masową skalę ataku, który był wymierzony w tysiące serwerów i dziesiątki krajowych systemów na całym świecie.

Włochy potwierdziły do tej pory atak na wiele krajowych systemów. Kraj ostrzegł inne podmioty, których systemy mogą być narażone na takie niebezpieczeństwo.

Wskazano, że atak dotyczy też Francji, Finlandii, Kanady i USA.

Amerykańscy urzędnicy zajmujący się cyberbezpieczeństwem oceniają skalę i wpływ ataków.

Włoska agencja prasowa Ansa podaje, że jako pierwsi atak hakerów odkryli Francuzi. Jego fala przeniosła się następnie na inne państwa w Europie i Ameryce Północnej.

Przypomnijmy, że agencja Reuters podała w styczniu, że rosyjska grupa hakerska znana pod nazwą Cold River zaatakowała latem 2022 roku trzy laboratoria nuklearne w USA.

Zobacz także: Rosyjscy hakerzy wypowiadają wojnę Polsce

Jak pisaliśmy, pod koniec 2022 roku z inicjatywy Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Rada Ministrów przyjęła Stanowisko Rzeczypospolitej Polskiej dotyczące zastosowania prawa międzynarodowego w cyberprzestrzeni. Wedle dokumentu cyberatak można uznać – po spełnieniu określonych warunków – za napaść zbrojną.

reuters.com / pap / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz